یك تراشه میكروسیال موثر در سلول درمانی سرطان طراحی شد

یك تراشه میكروسیال موثر در سلول درمانی سرطان طراحی شد

پژوهشگران كره ای موفق به توسعه تراشه میكروسیالی شدند كه از آن می توان برای ویرایش و دستكاری سلول های ایمنی و بنیادی برای درمان بیماری سرطان استفاده نمود.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره با هدایت استاد مهندس پزشکی، چونگ آرام، موفق به توسعه تراشه میکروسیالی شده اند که می توان از آن برای ویرایش و دستکاری ژن ها استفاده نمود. این فناوری قابل استفاده برای دستکاری ژنتیکی سلول های ایمنی یا سلول های بنیادی است.
یک سلول اولیه نظیر سلول های بنیادی و ایمونسایت ها دارای طول عمر محدودی هستند و برخلاف دیگر سلول ها، از دستکاری ژنی مصنوعی سرپیچی می کنند. با این وجود، ویرایش ژنتیکی سلول های اولیه برای توسعه درمانی لازم است و به همین ترتیب روش هایی برای انتقال موثر مورد نیاز است. به خصوص این که روش های ویرایش ژن مربوط به ایمنی درمانی سرطان تقاضای زیادی دارد.
پلتفورم تحویل مواد داخل سلولی که توسط این گروه تحقیقاتی توسعه داده شده است، با بهره گیری از یک تراشه میکروسیالی می تواند ابزارهای دستکاری ژن را بدون نیاز به الکتریسیته یا ویروس به محل مورد نظر تحویل دهد.


این در حالی است که در روش های رایج برای این کار باید ویروس یا جریان الکتریسیته استفاده گردد. علاوه بر این، این پلتفورم برای هر اندازه ماده و هر نوع سلول بسیار کارآمد و متنوع است.
این تیم تحقیقاتی موفق به کسب بازده بالاتری نسبت به عملکرد الکتریکی و روش های حمل مبتنی بر پلیمر شده است. آنها این فناوری را روی سلول های مشتق شده از بندناف، سلول های استخراج شده از چربی و سلول های بنیادی استخراج شده از مغز قرمز استخوان موش مورد آزمایش قرار دادند.
نتایج یافته های آنها نشان میدهد که با این روش می توان انتقال بیش از یک میلیون سلول در هر دقیقه را انجام داد و با این نتایج پیش بینی می شود که بتوان از این فنآوری در بخش تحقیقات سلول درمانی استفاده نمود.
علاوه بر این، با این روش جدید نانوذرات با قطر ۳۰۰ نانومتر را می توان به سیتوپلاسم ها منتقل کرد؛ بنابراین، در مورد انواع تحقیقات مهندسی سلولی مبتنی بر نانوذرات نیز از این فنآوری بهره برد.


1399/08/20
12:10:03
5.0 / 5
1182
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آزینیک