مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است

مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است

به گزارش آزینیك نتایج مطالعه بر روی یك شهاب سنگ قدیمی نشان داده است كه مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است.


به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس الرت، سیاره سرخ مریخ زمانی بسیار بیشتر از امروز آب داشته است اما پاسخ به سوال های در خصوص این که چه زمانی آب بر روی مریخ وجود داشته و چه زمانی تبخیر شده، بسیار دشوارتر است.
اکنون نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که آب حدود ۴.۴ میلیارد سال پیش بر روی سیاره مریخ وجود داشته است که این زمان بسیار زودتر از زمانی است که پیش از این تصور می کردیم.
این ارزیابی بر مبنای تجزیه و تحلیل یک شهاب سنگ به نام NWA ۷۵۳۳ صورت گرفته است که در صحرای ساهارا (صحرای بزرگ آفریقا) پیدا شده است. تصور می شود که این شهاب سنگ میلیاردها سال قبل از سیاره مریخ سرچشمه گرفته است.
اکسیداسیون بعضی از مواد معدنی داخل شهاب سنگ وجود آب در این سیاره را نشان داده است. این یافته ها تاریخ تشکیل آب بر روی مریخ را حدود ۷۰۰ میلیون سال از بازه زمانی ۳.۷ میلیارد سال پیشی که قبلا اجماع عمومی در مورد آن وجود داشت، عقب می کشد. این تحقیق همینطور می تواند اطلاعاتی در زمینه نحوه شکل گیری سیارات در وهله اول عرضه نماید.
محققانی که در مورد سیاره ها مطالعه می کنند به به شدت به داستان وجود آب در سیارات و ماه علاقمند هستند. یکی از موارد ناشناخته بزرگ این است که آیا آب بعد از تشکیل، از راه برخورد سیارک ها و ستاره های دنباله دار به یک نهاد سیاره ای اضافه می شود و یا اینکه به صورت طبیعی در خلال روند شکل گیری سیاره به وجود می آید.
سنگ های قدیمی مانند NWA ۷۵۳۳ به محققان کمک می نماید تا به گذشته نگاه کنند و حوادث ضربه ای سیاره ای که از آن سرچشمه گرفته اند را دریابند و بعضی از مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی سطح سیاره را در زمان تشکیل آنها تعیین کنند.منبع:

1399/08/19
23:01:20
5.0 / 5
1170
تگهای خبر: اینترنت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک