ماسك معمولی نانوالیاف ۶ برابر بهتر از ماسك N۹۵

ماسك معمولی نانوالیاف ۶ برابر بهتر از ماسك N۹۵

آزینیك: پژوهشگران با بهره گیری از غشاء حاوی نانوالیاف موفق شدند قدرت محافظتی ماسك های معمولی را تا 6 برابر از ماسك N95 ارتقاء دهند.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه فناوری نانو، ماسک های پارچه ای که امروزه خیلی از ورزشکاران از آن استفاده می نمایند قادر به محافظت در مقابل کرونا است. با این وجود معمولا این ماسک ها بسیار کمتر از ماسک های حرفه ای N۹۵ مورد استفاده توسط کادر درمان، توانایی محافظتی دارد.
یافته های اخیر پژوهشگران دانشکده مهندسی BYU آمریکا که با همکاری بنیاد نانوس انجام شده، ممکنست این روند را تغییر دهد. این گروه غشاء حاوی نانوالیاف ساخته است که می تواند بین پارچه های ماسک های خانگی قرار گیرد.
در حالی که ماسک پارچه ای معمولی امروزی ممکنست کمتر از ۵۰ درصد از ذرات ویروس را مسدود کند، این غشاء قادر به مسدود کردن ۹۰ تا ۹۹ درصد از ذرات خواهد بود و به حفظ تنفس پذیری ماسک کمک شایانی می کند.
این غشاءها بوسیله فرآیندی به نام الکتروریسندگی ایجاد می شود که در آن پلاستیک پلیمری درون محلولی حل شده و سپس با استفاده از جریان الکتریکی قطره پلیمر از سوزن به بیرون پاشیده می شود. قطره با شتاب گرفتن به الیاف بسیار کوچکی تبدیل می شود که بار ساکن دارند.
کتی وارلا از پژوهشگران این پروژه می گوید: این نانوالیاف بطور تصادفی بر روی یک جمع کننده قرار می گیرند تا نوعی مش غیر بافت را ایجاد کنند.
وی می افزاید: بار موجود در الیاف مفید می باشد، برای اینکه ذرات ویروس نیز دارای بار ثابت هستند. زمانی که آنها به ماسک نزدیک می شوند، از نظر آماری جذب ماسک شده و نمی توانند از آن عبور کنند. بنابراین، مانع از استنشاق ویروس می شوند.
در واقع پژوهشگران با استفاده از نانوالیاف می توانند ماسک های معمولی را نسبت به ویروس کرونا نفوذناپذیرتر کنند و در عین حال تنفس پذیری ماسک حفظ شود. ماسک های N۹۵ همیشه مشکل گرم شدن و ایجاد حس خفگی را دارند اما این ماسک های نانو تنفس پذیری بهتری دارند.
بررسی ها نشان داده است که غشاء نانوالیاف ۶ برابر از ماسک های موجود N۹۵ تنفس پذیرتر بوده، خشک و خنک هستند.
این گروه قصد دارند این فناوری را به صورت منبع باز ارائه نمایند و امیدوار هستند که بتوانند سازمان های غیرانتفاعی را جهت استفاده از این تکنولوژی مجاب کنند.منبع:

1399/08/19
14:54:48
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک