معاون پژوهشی وزارت علوم:

كافه سرمایه در جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی گشوده می شود

كافه سرمایه در جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی گشوده می شود

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعال شدن كافه سرمایه در جشنواره ملی شیخ بهایی اطلاع داد.به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، غلامحسین رحیمی شعرباف روز دوشنبه در نشست خبری پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی که به صورت مجازی با رسانه ها برگزار شد، اضافه کرد: یکی از رویدادهای مهم که در ۱۸ سال گذشته به همت شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان فراهم گشته است، جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی است.

معاون وزیر علوم درباره رویداد کافه سرمایه اظهار داشت: یکی از رویدادهای جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، کافه سرمایه است. در این کافه، پیشاپیش نه صاحب ایده و کسب و کار را دعوت می نماییم که ایده ها را مطرح کنند و نه فناوری های نوپدید کسب و کارهای رشد یافته را معرفی می نماییم که در معرض داوری قرار گیرند.

رحیمی شعرباف اضافه کرد: کافه سرمایه بستری است که با باز شدن درب این کافه، صاحبان ایده، فن و نوآوری و سرمایه گذاران در آن حضور می یابند و با صاحبان ایده ارتباط برقرار می کنند و به توافق مشترک می رسند.

وی درباره نقش مهم این جشنواره، تصریح کرد: مهمترین نقش جشنواره ملی این است که اصحاب ایده حوزه فن آفرینی را شناسایی و زمینه طرح ایده های کسب و کار را فراهم می کند؛ همین طور آنها را به شکلی رقابت مثبت و سازنده وادار می سازد. آنهایی که از نظر فنی و اقتصادی توجه پذیر و اثرگذار هستند، انتخاب می شوند و در معرض دید سرمایه گذاران قرار می گیرند.

رحیمی شعرباف تصریح کرد: در نهایت تعدادی که به محصولات مورد نیاز کشور تبدیل می شوند، در این رویداد شرکت می کنند. در واقع زنجیره از ایده تا پدیده یا از علم تا عمل از یک طرح کلی و مفهومی کسب و کار فراهم می شود.

این مسوول وزارت علوم افزود: البته در این رویداد، فن آفرینان کشور هم امکان حضور دارند و فناوری خویش را در معرض رقابت و داوری قرار می دهند. در جشنواره سال جاری برنامه های کسب و کار این فناوری ها به هیأت داوران شهرک عرضه شده است و مورد ارزیابی و داروی قرار می گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت علم و فناوری در کشور، تصریح کرد: نظام علم و فناوری کشور در ۲۰ اخیر از آموزش به علم، تحقیق و پژوهش کوچ کرد و در یک دهه اخیر بخصوص اهمیت ویژه ای برای فناوری و تولید دانش فنی قائل شد. همینطور در دو تا سه سال گذشته تجاری سازی نتایج تحقیقات و فعالیتهای فناورانه مورد اهتمام جدی قرار گرفت.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: در این راه پر شتاب، زمان فشرده ای بود که نظام جمهوری اسلامی توانست از رشد آموزش به رشد فناوریِ معطوف به بازار کوچ کند. این امر به همت ساز و کارهایی صورت گرفت و فعال شد. بعنوان نمونه مراکز رشد واحدهای فناور، پارک ها و پردیس های علم و فناوری همینطور مواردی که در چند سال گذشته به شدت رشد پیدا کرد.

وی اظهار داشت: به موازت آن رویدادهایی داریم که در توسعه فناوری، زمینه ساز، مشوق، ترویج دهنده و نقش دهنده هستند و در اثرگذاری ساختار علم، فناوری و نوآوری کشور تأثیر دارند.

رحیمی شعرباف اضافه کرد: در نیمه دوم آذرماه هفته پژوهش برگزار می گردد. هر چند این هفته جایگزین پارک و دانشگاه و پژوهشگاه نمی گردد، اما نقش تشویقی، ترویجی و زمینه ساز در کشور ایفا می کند.

وی با اشاره به نامه ای که خطاب به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نوشته است، تصریح کرد: سال جاری به رغم شرایط کرونایی، خیلی از فعالیت ها باید کاستی بگیرد، اما در نامه ای به همه دانشگاه ها و پژوهشگاه ها اعلام کردم که بخش پژوهشی و قناوری ما پرشتاب تر و عمیق تر از گذشته باید فعال باشد. این رویدادها با توان هر چه بیشتر برقرار است و تلاش در گسترش بیشتر آن داریم.منبع:

1399/08/13
12:35:49
5.0 / 5
1053
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک