نانوذرات در غذای طیور برای رشد و سلامت

نانوذرات در غذای طیور برای رشد و سلامت

آزینیك: نتایج یك پژوهش نشان میدهد كه افزودن نانوذرات روی پوششی از جنس اسیدآمینه به غذای مرغ ها به رشد بهتر آنها كمك كرده و هضم پذیری غذا را نیز بهبود می دهد. این مرغم ها از استخوان های قوی تر هم برخوردار شده اند.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ناتینگهام ترنت بریتانیا جهت بررسی تأثیر تغذیه طیور با نانومواد معدنی، آزمایش هایی را روی مرغ ها انجام دادند.
آن ها از نوعی نانومواد معدنی دارای پوششی از جنس اسید آمینه (نانوذرات روی) در خوراک مرغ ها استفاده کردند.
محققان دریافتند که این روش به صورت واضح باعث افزایش وزن مرغ ها شده و مصرف خوراک جوجه های گوشتی را در مقایسه با زمانی که روی معدنی (zinc) استفاده می شود، افزایش داده است.
قابلیت هضم، بهبود یافته و در عین حال این رژیم غذایی تأثیر مثبت بر قدرت استخوان درشت داشته است، فاکتوری که برای مرغ های گوشتی اهمیت زیادی دارد.
نانوذرات به علت ابعاد کوچکی که دارند از زیست فعالیت بالایی برخوردار می باشند به این مفهوم که به صورت موثری به بدن منتقل می شوند و پوشاندن آنها با اسیدآمینه باعث جذب بهتر آنها می شود.
فلز روی تأثیر مثبت زیادی روی سلامت و رشد طیور دارد و یافتن روشی کم هزینه برای هضم آن برای مرغداران اهمیت زیادی دارد.
بسیاری از خوراک های طیور از گیاهان و حیوانات تأمین می شود که حاوی روی هستند. اما معمولا مقادیر زیادی فیتات هم در کنار روی وجود دارد که با اتصال به روی باعث کاهش جذب آن در سیستم گوارش می شود که این امر زیست فعالیت روی را در رژیم غذایی کم می کند.
پیش از این ثابت شده که کاهش روی باعث کندی رشد، کوتاه شدن و ضخیم شدن پاها می شود. امیلی برتون از دانشگاه ناتینگاه ترنت می گوید: روی چنان تأثیر مثبتی بر سلامت و رشد طیور دارد که یافتن روشی ارزان برای هضم بهتر آن بسیار عالی است.
گارث کیو، از محققان این پروژه می گوید: فناوری نانو به صورت گسترده ای در زمینه های مختلف از پزشکی گرفته تا مواد غذایی استفاده می شود. ما در این پروژه به دنبال رویکرد میان رشته ای بودیم که بتواند به تأمین امنیت غذایی کمک نماید.منبع:

1399/08/05
00:04:29
5.0 / 5
1347
تگهای خبر: امنیت , دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک