چهاردهمین گروه از ماهواره های استارلینك به فضا رفت

چهاردهمین گروه از ماهواره های استارلینك به فضا رفت

به گزارش آزینیك شركت فضایی «اسپیس ایكس» ۶۰ ماهواره دیگر را كه چهاردهمین گروه از ماهواره های استارلینك محسوب می شوند، به فضا پرتاب كرد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این ۶۰ ماهواره برای تکمیل شبکه ماهواره های باندپهن استارلینک شرکت فضایی اسپیس ایکس به فضا پرتاب شدند.
این پرتاب ساعت ۸: ۲۵ دقیقه بامداد یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی EDT با راکت «فالکون ۹» از «مجموعهٔ پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی» در فلوریدا صورت گرفت.
با پرتاب این ۶۰ ماهواره، شمار ماهواره های استارلینک که حالا در مدار زمین قرار دارند به حدود ۸۰۰ ماهواره می رسد. ماهواره های استارلینک در ارتفاع حدود ۳۴۰ مایلی (۵۴۷ کیلومتری) بالای سطح زمین می چرخند. این در شرایطی است که «خط کارمان» - یک خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۶۲ مایلی (حدود ۱۰۰ کیلومتری) از سطح زمین و ایستگاه بین المللی فضایی در ارتفاع ۲۵۰ مایلی (۴۰۲ کیلومتری) زمین قرار دارد.
پس از انجام پرتاب قبلی ماهواره های استارلینک که ششم اکتبر (۱۵ مهر) انجام شد، «الون ماسک» بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس تصریح کرد: این پرتاب بزودی اجازه می دهد تا «یک آزمایش عمومی نسبتاً گسترده» در شمال آمریکا و به امید خدا در جنوب کانادا صورت گیرد. سایر کشورها به محض اینکه تاییدیه قانونی را دریافت کردیم، می توانند از این رویه پیروی کنند.
این شرکت اعلام نمود: امدادگران شرایط اضطراری در شمال ایالت واشنگتن از خدمات استارلینک در مناطق آتش سوزی بهره برده اند. اسپیس ایکس در وبسایت رسمی خود نوشت: روشی که امدادگران شرایط اضطراری از استارلینک در این حوزه بهره برده اند، نمایانگر بهترین عملکرد استارلینک در مناطق دورافتاده یا روستایی است که به اتصال اینترنت دسترسی ندارند. شبکه استارلینک هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما با رشد این شبکه، پوشش دهی ما هم افزایش می یابد.
ماهواره های «استارلینک» بخشی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است. این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «الون ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان قیمت که می تواند دسترسی به اینترنت را در سرتاسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در این حوزه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک هم طرح هایی را برای اینترنت رسانی دنبال می کنند.


1399/07/29
23:02:57
5.0 / 5
1282
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک