بررسی های بین المللی نشان داد؛

هزینه استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق ارزان گردید

هزینه استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق ارزان گردید

بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان داده است هزینه دستیابی به انرژی خورشیدی در بعضی نقاط جهان كاهش قابل ملاحظه ای یافته و به شدت ارزان شده است.به گزارش آزینیک به نقل از ورج، با اینکه نور خورشید مجانی بر همه می تابد، اما فناوری مورد نیاز برای استخراج برق از آن گران قیمت است. برخی کشورهای جهان برای تشویق مردم و بخش خصوصی به استفاده از انرژی خورشیدی هزینه خرید صفحات خورشیدی و تجهیزات وابسته را کاهش داده اند و برای این کار سوبسید پرداخت می کنند.
در حال حاضر ۱۳۰ کشور جهان، سیاست های تشویقی برای کاهش هزینه استفاده از انرژی خورشیدی را به اجرا درمی آورند. همین مسئله باعث کاهش ۲۰ تا ۵۰ درصدی هزینه استفاده از انرژی خورشیدی امسال میلادی در مقایسه با سال قبل شده است.
بر اساس برآورد آژانس بین المللی انرژی، تا یک دهه آینده استفاده از انرژی خورشیدی در قاره های مختلف رشد قابل ملاحظه ای می یابد و بعنوان مثال کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۲ درصد از انرژی خویش را از منابع تجدیدپذیر به دست خواهند آورد.
در اغلب کشورهای جهان هزینه راه اندازی مزارع استحصال انرژی خورشیدی پایین تر از هزینه تأسیس نیروگاه های برق گازی یا مبتنی بر زغال سنگ است.
هزینه تولید هر مگاوات ساعت برق از انرژی خورشیدی در آمریکا، اروپا، چین و هند بین ۳۵ تا ۵۵ دلار است. اما این رقم تا چهار سال قبل برابر با ۱۰۰ دلار و یک دهه قبل برابر با ۳۰۰ دلار بود. در مقام مقایسه برای تأسیس نیروگاه های زغال سنگ به ازای هر یک مگاوات ساعت انرژی باید بین ۵۵ تا ۱۵۰ دلار هزینه شود.


منبع:

1399/07/24
11:05:20
5.0 / 5
1268
تگهای خبر: فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک