كاهش زمان و هزینه تولید فیلتر روغن با چسب نانو

كاهش زمان و هزینه تولید فیلتر روغن با چسب نانو

به گزارش آزینیك یك شركت تولیدی و رنگسازی برای تأمین نیاز صنایع تولیدكننده فیلتر روغن، چسب ویژه ای را به بازار عرضه می كند كه به كاهش هزینه و افزایش سرعت تولید فیلتر روغن كمك شایانی كرده است.


به گزارش روز دوشنبه ستاد ویژه فناوری نانو، تولیدکنندگان صنعتی فیلترهای روغن از چسب برای مونتاژ اجزای مختلف فیلتر از قبیل چسباندن کاغذ فیلتر به چهارچوب یا نصب واشر فیلتر استفاده می نمایند. این سازندگان سال هاست که از پلاستیسول ها بعنوان چسب و برای قالب گیری استفاده می نمایند که از راه یک مخزن استوانه ای به صورت مستقیم پمپ شوند. این چسب ها قادر به تحمل حرارت زیاد به مدت حداقل ۱۰ دقیقه هستند.
اما یکی از اشکالات این نوع چسب ها پایین بودن ویسکوزیته آنها است که کاربردشان را محدود و سرعت کار را می کاهد. افزودن نانوذرات مناسب به چسب ها می تواند باعث بهبود این خاصیت شود؛ درحالی که اثر منفی بر دیگر خصوصیت های آن نداشته باشد.
نگار ابوالحسنی، مدیر فنی آزمایشگاه این شرکت تولیدی و رنگسازی می گوید: ما با افزودن نانوذرات به چسب موفق به کاهش ویسکوزیته آن شدیم و در نتیجه کار با این چسب برای تولیدکنندگان فیلتر روغن بسیار تسهیل شد.
وی اظهارکرد: هم اکنون به صورت میانگین هفته ای دو تُن از این چسب تولید و به بازار عرضه می شود.
به گفته مدیر فنی آزمایشگاه این شرکت با افزودن نانومواد به چسب، قیمت محصول افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است، اما کارایی آن به حدی بهبود یافته که باعث کاهش هزینه ها و افزایش سرعت تولید فیلتر روغن شده است.
ابوالحسنی می گوید: فیلترهای روغن معمولا به علت پایین بودن ویسکوزیته چسب باید دوبار وارد کوره شوند، اما با استفاده از این چسب ها، تنها یک مرتبه فیلتر وارد کوره می شود که این مورد باعث کاهش زمان تولید و بهینه سازی مصرف انرژی شده است. ازاین رو استفاده از این چسب نانو برای شرکت های تولیدکننده فیلتر بسیار مقرون به صرفه است.
وی می افزاید: برای تولید این چسب ها از نانوذرات سیلیس استفاده شده و فرایند توسعه این فناوری در بخش تحقیق و توسعه شرکت این شرکت تولیدی و رنگسازی برپایه تقاضای موجود در بازار انجام شده است.
این شرکت رنگ نانوآنتی باکتریال را هم تولید کرده است، رنگ های که به علت داشتن نانوذرات نقره دارای خواص ضدمیکروب است.منبع:

1399/07/23
13:26:39
5.0 / 5
1560
تگهای خبر: صنعت , فناوری , كاربر , نصب
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آزینیک