خنك كردن تلفن همراه با نوارهای گرافیتی

خنك كردن تلفن همراه با نوارهای گرافیتی

آزینیك: پژوهشگران شكل نازكی از گرافیت با ضخامت نانومتر ساختند كه به خنك نگه داشتن دستگاه های الكترونیكی كمك می نماید.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، گرافیت، کربن طبیعی است که نرم و سیاه و براق بوده و در مغز مداد و صنعت به کار می آید. نوارهای گرافیتی نقش مهمی در خنک نگاه داشتن خیلی از وسایل الکترونیکی دارند؛ این نوارها با قابلیت عالی هدایت حرارتی خود، برای خنثی سازی گرمای تولید شده توسط دستگاه های الکترونیکی که در اطراف ما قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.
دکتر جی. دئوکار که ریاست تیم این مطالعه جدید را بر عهده داشت، اظهار داشت: روش مورد استفاده برای ساخت این نوارهای گرافیتی که در آن از پلیمر بعنوان یک ماده منبع استفاده می شود، پیچیده و بسیار پُرمصرف است.
وی و همکارانش در دانشگاه «علوم و فناوری ملک عبدالله عربستان سعودی» بر روی روشی کارآمدتر برای تولید این نوارهای گرافیکی خنک کننده کار کرده اند. روشی که این پژوهشگران استفاده کردند شامل استفاده از ورقه های نیکل بعنوان کاتالیزور برای تبدیل گاز داغ متان به گرافیت است. با بهره گیری از این روش، نوارهای گرافیتی که در سطح ورقه های نیکل ایجاد می شوند تنها ۱۰۰ نانومتر ضخامت دارند. (۱۰۰۰ نانومتر معادل یک میکرومتر است).
صفحات که پژوهشگران آنها را «نوارهای گرافیتی با ضخامت نانومتر» (NGFs) عنوان می کنند با قرار دادن مواد در دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد (هزار و ۶۵۲ درجه فارنهایت) تولید شدند.
این نوارهای گرافیتی بسیار نازک تر از نوارهای گرافیتی با ضخامت میکرومتر هستند که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند اما هنوز از گرافن های تک لایه ای ضخیم ترند. پژوهشگران می گویند، تولید این نوارهای گرافیتی با ضخامت نانومتر ارزان قیمت است و از درجه ای از انعطاف پذیری و استواری برخوردار می باشند که هیچ یک از این مواد آنرا ندارد.
از این ورقه های رسانا و نیمه شفاف می توان در مواردی دیگری غیر از خنک نگه داشتن دستگاه های تلفن همراه نیز استفاده نمود. پژوهشگران می گویند، ماهیت همه کاره آنها، می تواند آنها را بعنوان اجزای سلول های خورشیدی یا حسگرهایی مورد استفاده قرار دهد که گاز NO۲ را تشخیص می دهند.
مشروح این تحقیق در مجله Nanotechnology and Scientific Reports انتشار یافته است.منبع:

1399/07/22
13:01:34
5.0 / 5
1679
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک