رویدادهای نجومی دهه دوم مهر ۹۹

رویدادهای نجومی دهه دوم مهر ۹۹

آزینیك: وقوع چهار بارش شهابی و ملاقات ماه با سیاره های بهرام و اورانوس و خوشه های ستاره ای M35 ، پروین و كندو از رویدادهای نجومی هستند كه در دهه دوم مهر 1399 رخ می دهند.


فاطمه خراسانی کارشناس مرکز علوم و ستاره شناسی تهران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموز ایرنا اظهار داشت: امروز شنبه دوازدهم مهر ساعت ۸: ۳۰ دقیقه بامداد ماه به ملاقات سیاره بهرام رفت و در جدایی زوایه ای ۰.۷۰ درجه ای در جنوب شرقی این سیاره قرار گرفت. ساعت ۱۹: ۳۰ دقیقه این روز نیز سیاره پلوتو بطور ایستا در بعد (right ascension) ثابت بوده و حرکت مستقیم خودرا از سر می گیرد.
وی ادامه داد، این سیاره در روز یکشنبه ۱۳ مهر ساعت ۵: ۳۰ به طور ایستا در طول جغرافیای ثابت بوده و حرکت مستقیم خودرا از سر می گیرد. همین طور ساعت ۱۵: ۳۰ دقیقه این روز ماه به ملاقات سیاره اورانوس رفته و در جدایی زاویه ای ۲.۹۶ درجه ای جنوب شرقی این سیاره قرار می گیرد.
این کارشناس ستاره شناسی اشاره کرد: دوشنبه ۱۴ مهر هم بارش شهابی زرافه ای را شاهد خواهیم بود که در اوج بارش این بارش شهابی که هفت ساعت طول می کشد، بارش پنج شهاب در ساعت رخ می دهد.
خراسانی افزود: بامداد سه شنبه ۱۵ مهر ساعت ۹: ۳۰ دقیقه نیز ماه با خوشه ستاره ای پروین هم نشین شده و در جدایی زاویه ای ۵.۹ درجه ای در جنوب شرقی این خوشه قرار می گیرد. همین طور در ساعت ۱۷: ۳۰ دقیقه این روز سیاره بهرام در نزدیک ترین فاصله با زمین قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: چهارشنبه ۱۶ مهر ساعت ۳: ۳۰ دقیقه بامدادان ماه به ملاقات ستاره «چشم گاو» رفته و در جدایی زوایه ای ۴.۴ درجه ای شمال این ستاره در آسمان بامداد مشاهده می شود. پنجشنبه ۱۷ مهر بارش شهابی «اژدها» را داریم؛ در اوج این بارش که ۶ ساعت طول می کشد شاهد بارش ۲۰ شهاب در ساعت خواهیم بود.
کارشناس مرکز علوم و ستاره شناسی تهران تصریح کرد: ماه جمعه ۱۸ مهرماه هم نشین خوشه ستاره ای M۳۵ شده و در جدایی زاویه ای صفر ممیز ۱۵ درجه ای شرق این خوشه قرار می گیرد.
خراسانی اشاره کرد: همین طور در این روز بارش شهابی «گاوی جنوبی» را خواهیم داشت که در اوج این بارش که مدت ۲۱ ساعت طول می کشد شاهد بارش پنج شهاب در ساعت خواهیم بود. سیاره تیر نیز ساعت ۱۲: ۳۰ دقیقه این روز در جنوبی ترین ارتفاع از صفحه دایره البروج قرار می گیرد.
وی همین طور اظهار داشت: بامدادان شنبه ۱۹ مهر هم با بارش شهابی «دلتای آبریز» مواجه می شویم که در اوج این بارش شاهد بارش ۲ شهاب در ساعت خواهیم بود. ساعت ۴: ۱۰ دقیقه بامدادان این روز ماه در وضعیت تربیع آخر قرار می گیرد.
به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، تَربیع اصطلاحی است که برای نام گذاری اشکال ماه استفاده می شود و مانند همان اصطلاح ماه شب چهاردهم در فارسی است که در گذشته برای ماه کامل به کار برده می شد.
این ستاره شناس اضافه کرد: ساعت ۱۲: ۳۰ دقیقه این روز ماه با ستاره «کاستور» هم نشین شده و در جدایی زاویه ای ۷.۷ درجه ای در جنوب این ستاره قرار می گیرد؛ سپس ساعت ۱۷: ۳۰ دقیقه این روز به ملاقات ستاره «پلوکس» می رود و در جدایی زاویه ای۴ درجه ای از این ستاره قرار می گیرد.
خراسانی افزود: همین طور یکشنبه بیستم مهر، کره ماه با خوشه ستاره ای «کندو» هم نشین شده و در جدایی زاویه ای ۲.۳۵ درجه ای شمال و شمال شرقی این ستاره قرار می گیرد.
منبع:

1399/07/13
13:39:08
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: دانشگاه , هارد
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک