در آیین افتتاح طرح های حوزه علمی و فناوری و كشاورزی در ۳ استان؛

روحانی: شركت های دانش بنیان در هفت سال قبل ۱۰۰ برابر شده است

روحانی: شركت های دانش بنیان در هفت سال قبل ۱۰۰ برابر شده است

به گزارش آزینیك رئیس جمهوری با تاكید بر این كه در 7 سال قبل در زمینه شركت های دانش بنیان تلاش بسیار خوبی شده است اظهار داشت: شركت های دانش بنیان نسبت به 7 سال پیش 100 برابر شده است و این اهمیت فوق العاده ای دارد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بامداد امروز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از طرح های ملی، علمی و فناوری در حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزارت جهاد کشاورزی در استان های تهران، البرز و مرکزی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: افتتاح پروژه ها امروز از نظر شکل، محتوا و اهمیت با ۲۵ هفته قبل مقداری متفاوت می باشد. در واقع افتتاح های امروز به معنای ارتقا کشور در علم و فناوری است که برای ما بسیار مهمست.
وی ضمن قدردانی از تلاشهای معاون علمی رئیس جمهوری و وزرای جهاد کشاورزی و بهداشت گفت: برای ما بسیار مهمست که نسل جوان و دانش آموخته و تحصیل کرده فضایی برای فعالیت و همین طور تعالی علم و دانش و فناوری خود داشته باشند.
روحانی با اعلان اینکه در حوزه علمی و فناوری در مدت ۷ سال تلاش بسیار خوبی شده است، اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزاتخانه های مربوط در زمینه ارتقا شرکت های دانش بنیان تلاش بسیار زیادی کردند. حدودا شرکت های دانش بنیان نسبت به ۷ سال قبل ۱۰۰ برابر شده است و این اهمیت فوق العاده ای دارد.
وی افزود: دانشجویان و تحصیل کرده های دانشگاه ها در این شرکت ها جذب شده و می شوند و حتی نیروی انسانی خلاق ایرانی که در خارج از کشور هستند روزانه در شرکت های دانش بنیان دارند جذب می شوند و این مساله برای ما حائز اهمیت می باشد.
رییس جمهوری بیان کرد: در مساله دارو، تولید داروهایی که درمان بسیاری بیماری ها است یا داروهای پیش گیری کننده که بدن را آماده کرده و افراد می توانند توان مقابله با بیماری را داشته باشند، بسیار مهمست.
وی اشاره کرد: در شرکت های تولیدی که امروز افتتاح شدند، تولید داروی انسانی نیز در دستور کار قرار گرفته و همچون واکسنی که برای بیماری شایع سرطان دهانه رحم تولید می شود و بسیار پرمصرف است، اهمیت خاصی دارد و امیدواریم دراین زمینه بتوانیم ابتدا نیاز داخل را تامین و در آینده مازاد آنرا صادر نماییم.
رییس جمهوری افزود: در بخش دارو نیازمند واردات مواد اولیه از خارج هستیم، یعنی ارزبری این حوزه بخشی برای واردات بعضی داروها و بخش دیگر واردات مواد اولیه شرکت های داروسازی است و دراین زمینه نیز شرکت های دانش بنیان می توانند قدم به قدم کشور را مستغنی کنند.
وی با اشاره به سخنان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری قبل از آغاز بهره برداری از طرح های مورد اشاره، بیان داشت: اگر امروز یک میلیارد دلار واردات مواد اولیه دارو انجام می شود، به آسانی می توان بیش از ۴۰۰ میلیون دلار آن در داخل تامین کرد. دولت نیز با همه توان پشتیبان این شرکت ها در امور سیاست گذاری، تسهیل گری و پشتیبانی از آنها است.
رییس جمهوری اظهار داشت: موضوع دارو تامین کننده امنیت جسم و جان مردم است و آقای ستاری نیز قول داده که تا اختتام دولت چهار واکسن انسانی دیگر تولید شود.
وی اشاره کرد: از روز نخست حضور در دولت، یکی از تاکیدات من تولید واکسن انسانی بوده و آن طور که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرده، تولید واکسن آنفلوانزا را نیز می توانیم طی ماه های آینده به ثمر برسانیم که بسیار مهم بوده و برای مردم امنیت آفرین و آرامش بخش خواهد بود.
روحانی با تقدیر از فعالیت شرکت های خصوصی، اشاره کرد: در خیلی از این شرکت ها، دولت سهم کمی در سرمایه گذاری دارد و عمده یا تمام سرمایه گذاری ها بر عهده بخش خصوصی است.
وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان با زمان کم و امکانات متوسط، زود به بازدهی و درآمد می رسند و خصوصاً در زمینه بیوتکنولوژی که تولید داروهای زیست فناوری بسیار مهم بوده و گران قیمت هم هستند، تامین آنها از اهمیت خاصی برخوردارست.
وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع اهمیت امنیت برای کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما در دوران کرونا اهمیت هر دو بخش دارو و بهداشت و هم امنیت غذایی را بیشتر درک کردیم. چونکه در مساله امنیت غذایی شرایط دنیای امروز پس از کرونا با پیش از آن متفاوت می باشد و باید روی پای خود بایستیم و به خودمان متکی باشیم.
روحانی اظهار داشت: شرکت دانش بنیان با تولید کود زیستی، سم و بذر مورد نیاز چقدرمی تواند به افزایش محصول کمک نماید تا ما به خودکفایی نزدیک شویم.
باید در زمینه دارو و غذا به مصرف بهینه برسیم
رییس جمهوری اضافه کرد: هم در بخش دارو و هم مواد غذایی یکی از اصولی که باید به سمت آن حرکت نماییم، خوب مصرف کردن است. مصارف ما به دقت انجام نمی گیرد. گاهی دارو بیش از اندازه در نسخه نوشته می شود یا گاهی بیش از اندازه خریداری می شود. داروها معمولا در خانه ها می ماند و مصرف نمی گردد و دقت لازم انجام نمی گیرد بدین سبب بد مصرف کردن هم در مواد غذایی و هم در دارو بسیار مضر است و ما باید به یک مصرف بهینه در کشور برسیم.
روحانی تصریح کرد: طبق آماری که گزارش دادند ۴۰ درصد مواد غذایی در کشور یا به خاطر بد مصرف کردن یا به خاطر تولید غیردقیق نسبت به این مواد غذایی یا به خاطر این که زنجیره لازم در صنایع تبدیلی در اختیار نداریم، تلف و ضایع می شود.
رییس جمهوری با تاکید بر این که تلف شدن مواد غذایی در کشور خیلی مساله مهمی است اظهار داشت: این آمار به ما می گوید ۴۰ درصد حتی اگر ۲۰ یا ۱۰ درصد هم بگوید خیلی زیاد است چونکه این همه برای تولید موادغذایی تلاش می شود تا نیاز مردم در این شرایط حساس مرتفع شود بدین سبب نباید در مقاطع مختلف به خاطرعدم دقت و بد مصرف کردن ۴۰ درصد موادغذایی را از دست بدهیم.
وی اظهار داشت: کار بزرگی که امروز باید انجام بگیرد ایجاد فرهنگ مناسب و لازم در بخش تولید و مصرف است تا شاهد حداقل ضایعات مواد غذایی باشیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: از این که امروز توانستیم چندین شرکت دانش بنیان را هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ نیازمندی های جامعه و جذب جوانان تحصیل کرده افتتاح نماییم برای ما افتخارآمیز بود بدین سبب افتتاح ۲۶ از یک نظر بر همه آن افتتاح ها از نظر علمی و فناوری و دانش بنیان مزیت داشت.
وی اشاره کرد: برای همه جوانان و شرکت های دانش بنیان و همه مسوولینی که در این راه تلاش می کنند آرزوی توفیق می کنم.


1399/07/12
23:52:08
5.0 / 5
1379
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک