رییس گروه علم و فناوری زیستی و پزشكی جایزه مصطفی(ص)

واكسن كرونا برنده جایزه مصطفی دارای تكنولوژی جدید است

واكسن كرونا برنده جایزه مصطفی دارای تكنولوژی جدید است

به گزارش آزینیك رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشكی جایزه مصطفی (ص) اظهار داشت: واكسن كرونای در حال توسعه توسط پروفسور اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی (ص) از جدید ترین فناوری تولید واكسن و بر پایه MRNA برخوردار می باشد.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، رسول دیناروند در مورد آخرین وضعیت پروژه های ساخت واکسن کرونا با تمرکز بر دستاورد پروفسور اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی(ص) سال ۲۰۱۹ در مورد تحقیقات مختلف برای تولید واکسن کرونا اظهار داشت: واکسن دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت استرازنیکا/AsteraZeneca در حال توسعه و یکی از هفت واکسنی است که وارد مرحله سه مطالعات بالینی شده است که اگر نتیجه این مرحله از تحقیقات هم مثبت باشد، فرآورده مجوز ورود به بازار را می یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در توضیح مراحل توسعه واکسن با بیان اینکه، واکسن آزمایشی در مرحله ۳ روی جمعیت بیشتری آزمایش می شود، اضافه کرد: در شرایط عادی فاز ۳ دوره طولانی تری دارد، به جهت اینکه عوارض جانبی کامل شناخته شود اما با عنایت به همه گیری جهانی کرونا به احتمال زیاد دستگاه های نظارتی در اروپا و آمریکا می خواهند این مرحله را کوتاه کنند و اگر نتایج رضایت بخش بود، پیش از آخر سال ۲۰۲۱ یعنی در نوامبر یا دسامبر ۲۰۲۱ (آبان و آذر ۱۴۰۰) تاییدیه دریافت نمایند. امکان دارد تاییدیه مصرف در شرایط اضطراری یا تاییدیه نهایی باشد.
اوگور شاهین متولد ترکیه و استاد ایمونولوژی شناسی دانشگاه ماینز آلمان است. او سال ۱۳۹۸ بخاطر پژوهشی که در رابطه با اثر توسعه و آزمایش بالینی واکسن های درمان سرطان بر مبنای mRNA برای هر بیمار به صورت فردی با عنایت به جهش شان انجام داده بود، برنده جایزه علمی و فناوری مصطفی (س) شود.
واکسن روسیه بدون تاییدیه و گذراندن مرحله سه در حال استفاده است
دیناورند در مورد واکسن های مختلفی که وارد فاز ۳ تحقیقات شده ­اند هم اظهار داشت: یک واکسن روسی در کشور روسیه تاییدیه داخلی گرفته و بدون گذراندن فاز ۳ و پس از فاز ۲ در حال استفاده است؛ این نوع از ایمنی زایی ریسک زیادی دارد؛ ریسک همه گیری کرونا هم بالا است و این تصمیم را گرفته اند و تزریق روی جمعیت چند ده هزار نفری انجام شده است.
وی اضافه کرد: کشور چین هم به ۲ واکسن، تاییدیه مصرف محدود را پیش از آخر مرحله سه داده و در دو یا سه کشور دیگر هم به واکسن های چینی مجوز مصرف محدود داده اند؛ مانند امارات متحده عربی که این تاییدیه مصرف محدود را داده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سؤال که برای توزیع واکسن در جهان باید آنرا سازمان جهانی بهداشت تایید کند؟ اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی مکانیزم تایید پیش از تایید دستگاه های نظارتی را ندارد و وابسته به دستگاه های نظارتی معتبری همچون اداره غذا و داروی اتحادیه اروپا یا اف دی ای (اداره غذا و داروی آمریکا) است.
وی افزود: سازمان غذا و داروی ایران هم یک دستگاه نظارتی معتبر در حوزه مدیترانه شرقی بعنوان یک قسمت از شش ناحیه سازمان جهانی بهداشت، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است. انتظار می رود واکسن کرونا را دستگاه نظارتی اتحادیه اروپا یا اف دی ای آمریکا تایید یا رد کنند؛ همینطور انتظار داریم از این ۷ واکسن که وارد فاز ۳ شده اند، اکثریت آنها تاییدیه را بگیرند. البته واکسن روسیه در جایی تایید نشده است؛ چونکه پرونده را به جایی نداده و فاز ۳ را انجام نداده است.

تولید واکسن توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) بر پایه mRNA
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی(ص) در مورد فناوری مورد استفاده در تولید واکسن های کرونا اظهار داشت: تابحال واکسن ها عملا ویروس کامل بود که غیرفعال شده یا بخشی از ویروس که پس از تزریق منجر به واکنش ایمنی­ زایی در بدن می شد که این روند وقت گیر است و عوارض جانبی هم دارد.
دیناورند اضافه کرد: نسل بعدی واکسن از فناوری های تولید پروتئین نوترکیب استفاده می کردند که بخشی از ویروس که در بدن سبب ایجاد واکنش ایمنی می شود را به صورت نوترکیب تولید کردند و به بدن تزریق می شود.
وی افزود: نسل بعدی واکسن های DNA پایه هستند؛ این واکسن ها ژن تولید آنتی ژن را به بدن منتقل می کنند و سلول های بدن، آنتی ژن را بدون وارد کردن ویروس به بدن تولید می کنند که چندتا از واکسن های کرونا همین نوع هستند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه اظهارکرد: اما نسل آخر که نسل چهارم واکسن است و تابحال واکسنی بر این اساس نداشتیم، با استفاده از ام اران ای/ RNA messanger (آر. ان. ای پیام رسان) تولید می شوند و دو شرکت، پیشرو در توسعه این نوع از واکسن هستند.
وی اظهار داشت: در این روش به جای اینکه ژن سلول بدن دستکاری شود که می تواند سبب بروز عوارض خطرناک شود و حتی سرطان زایی آن هم اثبات شده، ام اران ای خودش پیام رسان می­ شود و به جهت اینکه در ریبوزوم سلول شاهد تولید آنتی ژن ویروسی با عوارض کمتر و سرعت بالاتر تولید واکسن باشیم، البته توسعه فناوری سال­ها وقت برده است اما وقتی این پلت فرم ایجاد شده، روند تحقیقات کوتاه تر هست.
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی(ص) افزود: شرکت بایو­نتک آلمان که موسس آن پروفسور اوگور شاهین، دانشمند مسلمان ترکیه ای الاصل و برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹ هست، پلت فرم ام اران ای را توسعه داده و با سرمایه­گذاری شرکت کایزر/kaiser در حال توسعه این واکسن است.
وی اضافه کرد: دستگاه های نظارتی در واقع همزمان با توسعه واکسن در حال نظارت بر روند توسعه آن در این شرکت ها هستند، بنابراین منتظر نمی مانند تا پرونده واکسن کامل تمام شود و بعد تایید را آغاز کنند.
دیناروند اظهار داشت: کار دیگری که انجام شده این است که تولید این واکسن ها شروع شده و همین الان حداقل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن شرکت بایونتک تولید و منتظر تایید نهایی است. در واقع این شرکت ها سرمایه گذاری و خطر را عملا با عنایت به مشکل جهانی کرونا پذیرفته اند؛ البته اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر کشورها، حمایت­هایی کرده­اند تا واکسیناسیون زودتر عملی شود.

احتمال تولید انبوه واکسن کرونا در نوامبر یا دسامبر ۲۰۲۱
رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی(ص) افزود: واکسیناسیون باید در حجم بالا برای جمعیت زیادی باشد تا زنجیره انتقال قطع شود. اگر ایمنی زایی برای مدت یکسال طول بکشد (که هنوز در مورد واکسن ها قطعی نیست)، شانس موفقیت آن بسیار زیاد است و انتظار می رود اگر تعداد ۵ عدد از این ۷ واکسن در سال ۲۰۲۱ تاییدیه بگیرد، به اندازه ۷۰ درصد جمعیت جهان ظرفیت واکسن تولید شود.
وی تصریح کرد: تا پیش از آن باید به شدت مراقبت نماییم که افراد قربانی نشوند و بیماری را منتقل نکنند؛ فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده نماییم.
دیناروند در مورد میزان تاثیرگذاری این واکسن ها اظهار داشت: انتظار داریم واکسن ها شبیه آنفلونزا باشند؛ خیلی قوی تر نیستند و ایمنی زایی آن هم حدود ۶۰ درصد هست؛ چونکه گونه های ویروس آنفلونزا مرتب تغییر ماهیت می دهد. ولی امیدواریم واکسن کرونا ایمنی زایی کمتر از ۶۰ درصد نداشته باشد تا به مرحله کنترل بیماری برسیم.
او در مورد تحقیقات دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا اظهار داشت: در اینکه ما توانایی تحقیقات را داریم شکی نیست؛ محققان بسیار فعالی داریم، همانطور که تعداد مقالات علمی که در همین فاصله چاپ شده زیاد است. اما ظرفیت تولید واکسن، بحث دیگری است که حتی اگر در آزمایشگاه به واکسن خوبی دست یابیم، ظرفیت تولید آنرا هنوز ایجاد نکرده ایم. ظرفیتی که در موسسه رازی و انیستیتو پاستور وجود دارد، فناوری های گذشته و قدیمی است.
جایزه مصطفی (ص) در جهت تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان بعنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۱۳۹۱ به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی ایران رسید. این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه های علم و فناوری عرضه شده و زمینه ساز بهبود زندگی بشریت باشد.منبع:

1399/07/10
19:10:38
5.0 / 5
1379
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک