دستیابی ایران به نرم افزار رنگ همانندی توسط یك شركت دانش بنیان

دستیابی ایران به نرم افزار رنگ همانندی توسط یك شركت دانش بنیان

به گزارش آزینیك یك شركت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی نرم افزار رنگ همانندی را در داخل كشور تولید و لوازم آزمایشگاهی مربوط به آنرا تأمین كرد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی تاری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درمورد کارکرد نرم افزار رنگ همانندی اظهار داشت: در ابتدا باید رنگ های اولیه کالیبره شوند، یعنی باید ضرایب نوری آنها مشخص شود. برای این کار رنگ های اولیه در نسبت های مختلف با سفید مرجع مخلوط و داده انعکاسی آنها توسط طیف سنج اندازه گیری می شود. بعد از تکمیل دیتابیس، هر رنگی که احتیاج به تعیین فرمولاسیون داشته باشد، با طیف سنج اندازه گیری و به نرم افزار داده می شود که نرم افزار غلظت های پیشنهادی را محاسبه می کند.
وی بیان نمود: نرم افزار این توانایی را دارد که با گرفتن مشخصات رنگ ساخته شده، اصلاحات جدی بر روی فرمولاسیون انجام دهد و خطا را تا مقادیر خیلی کم کم کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: ۸ سال کار پژوهشی برای تولید نرم افزار رنگ همانندی و دو سال برای تجاری سازی محصول صرف شده است تا محصولی را که تنها دو شرکت آمریکایی و شرکت هایی از کشورهای ژاپن، ایتالیا و آلمان در جهان تولید می کنند در انحصار داشته باشیم. این نرم افزار از تداخل نور با ذره استفاده می نماید و مشخصه اصلی آن فیزیک رنگ است.
تاری، بازار هدف این محصول را صنعت رنگ خودرو، ساختمان، نساجی و چاپ عنوان نمود.
وی در مورد همکاریهای صورت گرفته اظهار داشت: با وجود گذشت تنها ۱.۵ سال از عرضه نرم افزار رنگ همانندی در بازار، تابحال در صنایعی مانند صنعت رنگ پودری، الیاف نساجی و پلیمری، فرش و مستربچ استفاده شده و یک پروژه برای رنگ خودرویی هم در حال اقدام است.
این فعال دانش بنیان در مورد تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی هم تصریح کرد: برای ارتقای نرم افزار رنگ همانندی، ۱۲۷ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه نمونه سازی دریافت کردیم، اما برای ارتقای محصول و انجام پروژه های جدید هم باز هم برای دریافت تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی رجوع خواهیم کرد.
تاری، برنامه آینده این شرکت را ایجاد تکنولوژی تولید پیگمنت خمیر رنگ برای صنعت مستربچ عنوان نمود و اظهار داشت: در نظر داریم در حوزه تولید پیگمنت های آلی و معدنی خمیر رنگ که گردش مالی بالایی برای شرکت ایجاد خواهد نمود ورود نماییم و علاوه بر تکنولوژی تولید، به عرصه تولیداتی هم وارد می شویم.
وی در مورد برتری این محصول نسبت به نمونه های خارجی اظهار داشت: زبان نرم افزار فارسی است و قابلیت پشتیبانی برای مصرف کنندگان داخلی را دارد. این در شرایطی است که تولیدکنندگان، نرم افزارهای خارجی را با چندین برابر قیمت نرم افزار ما خریداری می کنند و از هیچ پشتیبانی هم برخوردار نیستند. البته از نظر فنی هم ادعا داریم که نرم افزار ما کیفیت بالاتری دارد و این ادعا از راه یک مرجع رسمی و بین المللی قابل اثبات است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: علاوه بر نرم افزار رنگ همانندی، محصول آینده شرکت، تکنولوژی تولید پیگمنت خمیر رنگ خواهد بود که هم اکنون تنها دو کشور اروپایی این تکنولوژی را در اختیار داشته و ۹۰ درصد از بازار جهانی را تأمین می کنند.
تاری در مورد جزئیات رنگ همانندی در صنایع مختلف اظهار داشت: در رنگ همانندی نساجی عملیات رنگرزی در حمام رنگرزی انجام می شود. مواد رنگ زا در پارچه با مکانیزم های متفاوت نفوذ می کنند. برای این منظور ابتدا مواد رنگ زا کالیبره شده و تک تک آنها در غلظت های مختلف رنگرزی می شود. ضرایب نوری آنها محاسبه و سپس عملیات پیشگویی انجام می شود. در رنگ همانندی ساختمان نفوذ به سطح وجود ندارد و لایه رنگی کاملا پشت پوش است. رنگ ها معمولا خلوص کمی دارند و به همین علت رنگ های اولیه هم می توانند دارای خلوص کمی باشند.
وی افزود: در رنگ همانندی، چاپ پیچیدگی بسیار بیشتری دارد؛ چونکه بحث نفوذ به سطح (کاغذ) وجود دارد و تنوع رنگی در این سیستم ها بسیار زیاد است، بنابراین رنگ های اولیه باید دارای خلوص بسیار بالایی باشند. جوهرها در نسبت های مختلف با یکدیگر مخلوط شده و بر روی کاغذ (و یا بنر و...) چاپ می شوند. در رنگ همانندی رنگ های پودری و مستربچ علاوه بر داشتن تنوع رنگی بالا، رنگ به صورت پودر جامد است که بر روی سطح اسپری شده و سپس در کوره و بر اثر دمادهی، ذوب می شود و به سطح می چسبند. علاوه براین برای این رنگدانه در فاز پلیمری پراکنده شده و لازم است ضرایب نوری فاز پیوسته هم در نظر گرفته شود و این مورد پیچیدگی این سیستم ها را بیشتر می کند.


1399/07/08
23:16:31
5.0 / 5
1367
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک