برای اولین بار؛

چشم بیونیك هر نابینایی را بینا می كند

چشم بیونیك هر نابینایی را بینا می كند

پژوهشگران دانشگاه موناش برای نخستین بار و پس از ده سال تحقیق یك سیستم ایجاد بینایی بیونیك تولید كرده اند كه به جای چشم انسان عمل می كند و هر نابینایی را بینا می كند.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، این سیستم برای انتقال سیگنال های بینایی به انسان نیازی به استفاده از شبکه عصبی اپتیکی مغز ندارد و مبتنی بر یک شبکه مستقل و پیچیده است. سیستم مورد اشاره با موفقیت بر روی سه گوسفند آزمایش شده و محققان استرالیایی امیدوارند بتوان روزی از آن برای بازگرداندن بینایی به افرادی که سال ها نابینا بوده اند، استفاده نمود.
سیستم مورد اشاره که جناریس نام دارد، جایگزینی برای انتقال سیگنال های بینایی به مغز است و جای شبکه های عصبی صدمه دیده اپتیک بدن را پر می کند.
از جمله اجزای این سیستم می توان به یک سرپوش مجهز به دوربین، یک دستگاه بی سیم انتقال داده، نرم افزار و سخت افزار پردازش اطلاعات بصری و یک صفحه مربعی شکل باریک برای کارگذاشتن الکترود در مغز اشاره نمود.
دوربین این سیستم پس از ثبت تصاویر محیط اطراف آنرا به پردازشگر و سپس صفحه مربعی شکل ۹ میلیمتری منتقل می کند و در اینجا داده ها به پالس های الکتریکی مبدل شده و برای مغز قابل درک می شوند.
سیستم مورد اشاره تقریباً عمق دیدی مشابه با چشم برای افراد نابینا به ارمغان می آورد و شناسایی اشخاص و موانع را تسهیل می کند. امید می رود انسان ها هم بتوانند در آینده نه چندان دور از این سیستم استفاده کنند. هم اکنون برنامه ریزی برای نصب این سیستم بر روی یک انسان نابینای داوطلب در حال انجام می باشد.


منبع:

1399/07/03
21:52:11
5.0 / 5
1916
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک