رئیس انستیتو پاستور ایران:

كوشش برای تولید واكسن كرونای تأثیرگذار روی همه گروههای سنی

كوشش برای تولید واكسن كرونای تأثیرگذار روی همه گروههای سنی

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: ما به دنبال تولید واكسنی هستیم كه روی همه گروه های سنی تاثیر گذار باشد.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، دکتر علیرضا بیگلری امروز در سومین نشست «ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا» که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: امروز با ویروس پیچیده ای طرف می باشیم که مجهولات آن در مقابل معلوماتمان بیشتر است.
وی افزود: این ویروس طی ۱۰۰ سال اخیر نمونه ای نداشته است و توانسته تمام جوامع دنیا را غافلگیر کند.
بیگلری با اعلان اینکه نوع بیماری زایی ویروس کرونا در جوامع از رفتارهای اجتماعی و شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه تأثیر می گیرد، اظهار داشت: ما نباید تنها بر روی واکسن کرونا تمرکز نماییم و باید به فکر روش های دیگر باشیم. بدین جهت نیاز نیست که تمام سرمایه گذاری ها روی تولید واکسن باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلان اینکه برای تولید واکسن باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود، تاکید کرد: واکسنی که حالا در دستور ساخت در کشور قرار گرفته با بهره گیری از ژنوم ویروس است؛ این ژنوم با تزریق به بدن، آنتی ژن هایی را تولید می کند و می تواند فرد را در نهایت در مقابل ویروس کرونا واکسینه کند.
وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا به تنهایی خطرناک نیست، اظهار داشت: این ویروس قدرت زیادی در تکثیر شدن دارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به ساخت واکسن با بهره گیری از RNA ها گفت: این روش می تواند ژن را به داخل سلول برساند که در بعضی از کشورها چنین روشی در پیش گرفته شده است.
وی افزود: این نخستین بار است که از Mrnaها برای تولید واکسن استفاده می شود.
وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال واکسنی هستیم که روی همه گروه های اجتماعی در سنین مختلف مؤثر باشد، اظهار داشت: باید این واکسن در کودکان و افراد مسن تأثیرگذار باشد. بیگلری با اشاره به برنامه خرید واکسن از سایر کشورها اظهار داشت: وزارت بهداشت در خرید واکسن از سایر کشورها و تولید آن برنامه ریزی هایی دارد و در این خصوص فکر کرده است؛ در این راستا بطور قطع این وزارتخانه سرمایه گذاری می نماید که باید با مقررات و شواهد علمی ما مطابقت داشته باشد.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: منطقی به نظر می رسید که وزارت بهداشت دراین زمینه سرمایه گذاری کند و شاهد خواهیم بود که سرمایه گذاری هم کرده ولی باتوجه به شرایط کشور، نیاز است که روی خیلی از شرکت ها نیز سرمایه گذاری شود تا ببینیم نتایج مطالعاتشان به چه چیزی و هزینه ای منتهی می شود.
بررسی جهش های ویروس کرونا
وی با اشاره به جهش های ویروس کرونا اظهار داشت: این ویروس دائماً در حال جهش است و وقتی وارد یک بدن می شود، بارها جهش پیدا می کند. این جهشها سبب می شود که واکسن های ساخته شده ما دیگر اثرات قبلی را نداشته باشند. در واقع این ویروس در بدن های مختلف عوارض متفاوتی دارد.
رئیس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر اینکه ما همیشه از ابتدا نگران جهش های این ویروس بودیم، اشاره کرد: تغییر جهش ها، روش های تشخیصی را گرفتار مشکل می کنند.
بیگلری بیان کرد: این جهش ها سبب شده که حتی در یک خانواده، علایم، تنوع و شدت بیماری کرونا با یکدیگر، متفاوت و پاسخ ها به ویروس کرونا متفاوت باشند.
وی اضافه کرد: در واقع جهش های این ویروس در بعضی قسمت های ژنوم دیده شد و برخی از قسمت های ژنوم ویروس کرونا جهش های بیشتری داشتند.
به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، بعضی از نقاط ویروس مستعد جهش هستند که بررسی این جهش ها نیاز به فرصت بیشتری دارد.
وی اظهار داشت: واکسن ها باید بتوانند در جهش های احتمالی کارآمد باشند که این مساله در تحقیقات توسط پژوهشگران مد نظر قرار گرفته شده است.

1399/06/30
21:46:41
5.0 / 5
1521
تگهای خبر: آنلاین , سرمایه گذاری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزینیک