تولید سریع و ارزان فیبر نوری

تولید سریع و ارزان فیبر نوری

آزینیك: پژوهشگران دانشگاه كمپیناس واقع در برزیل راهكار جدید را برای تولید فیبر نوری ارائه كردند كه امكان تولید این فیبرها را در كمتر از یك ساعت و با هزینه 100 برابر كمتر از روش های كنونی در اختیار می گذارد.به گزارش روز سه شنبه سایت خبری تلگراف، در این تکنیک جدید، گوی هایی از جنس پلیمر ترموپلاستیک شفاف درون یک دستگاه اکسترودر رشته ای پلاستیک قرار می گیرند.
دستگاه اکسترودر ابزاری است که مواد اولیه را گرم کرده و به صورت مذاب در می آورد و با بهره گیری از مجموعه ای از سیلندرها و قالب ها، مواد اولیه را به شکل دلخواه در می آورد.
این دستگاه گوی ها را ذوب کرده و آنها را به صورت رشته هایی به درون یک نازل سفارشی از جنس تیتانیوم هدایت می کند. بسته به ساختار مورد استفاده، رشته های فیبرنوری تولید شده از این طریق ممکنست به صورت یکپارچه بوده یا دارای چندین کانال هوا باشند که نوع دوم با عنوان فیبرنوری دارای میکروساختار یا MOF شناخته می شود.
رشته های فیبرنوری، در جریان تولید با بهره گیری از مجموعه ای از غلطک ها، نورد می شوند تا ساختار فیبر بدون تغییر خشک و سرد شود.
این پروسه در مقایسه با روش های فعلی بسیار سریع تر است و هزینه بسیار کمتری دارد. همین طور تجهیزات مورد استفاده در آن کوچکتر از فناوری های فعلی هستند و تنها عامل محدودکننده طول فیبرهای نوری، تعدادگوی های پلیمری است که بعنوان مواد اولیه درون دستگاه اکسترودر قرار می گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.منبع:

1399/06/28
19:48:31
5.0 / 5
1583
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آزینیک