ریزدستگاهی كه از میكروب های داخل روده نمونه برداری می كند

ریزدستگاهی كه از میكروب های داخل روده نمونه برداری می كند

آزینیك: پژوهشگران برای تسهیل نمونه برداری از باكتری ها و میكرو اورگانیسم های داخل روده، ریزدستگاهی ساختند كه با بلعیده شدن، داخل روده باز می شود و از محتویات روده نمونه برداری می كند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از ستاد فناوری نانو، میکروب های روده بر سلامتی انسان تاثیر می گذارند، اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، برای اینکه قسمتی از آنها را نمی توان بسادگی جمع آوری کرد.
اخیرا مقاله ای در ACS Nano به چاپ رسیده که در آن پژوهشگران جزئیات مربوط به ساخت کپسول قابل هضمی را تشریح کردند که روی موش ها آزمایش شده و با عبور از دستگاه گوارش موش ها، باکتری ها و دیگر نمونه های زیستی بدن موش را نمونه برداری می کند.
ای سی اس نانو (ACS Nano ) نشریه ای علمی در زمینه فناوری نانو است که از سال ۲۰۰۷ تابحال توسط انجمن شیمی آمریکا منتشر می شود.
در حال حاضر، پژوهشگران میکروب های روده را با بهره گیری از روش های کولونوسکوپی یا اندوسکوپی به دست می آورند، با این وجود نمونه های مدفوع نمی توانند تمام میکرواورگانیسم های موجود در بدن را عرضه کنند.
کولونوسکوپی و اندوسکوپی نیز روش های تهاجمی هستند، برای همین پژوهشگران با هدایت سروش کومار و سریواستاوا قرصی ساختند که بلعیده شده و از روده نمونه برداری می کند.
پژوهشگران یک سیستم واکنش خودپلیمریزه شونده را از روی مونومرهای دی کریلات پلی (اتیلن گلیکول)، کلرید آهن و اسیداسکوربیک توسعه دادند که تمامی اینها درون یک سیلندر توخالی بسیار کوچک قرار دارد. این میکروابزار داخل یک کپسول ژلاتینی قرار داده می شود که روی آن با بهره گیری از لایه ای محافظ در مقابل سیستم گوارش پوشانده می شود تا در معده هضم نشود و در عین حال در pH خنثی روده متلاشی شده و این ریزدستگاه آزاد می شود. قرار گرفتن در معرض مایعات روده موجب پلیمریزاسیون شده و هیدروژلی تشکیل می شود که میکروب ها و نشانگرهای زیستی پروتئینی را در محیط اطراف خود به دام می اندازد. این ساختار دقیقا مانند یک عکس فوری عمل می کند.
این ریزدستگاه هیچ التهابی در بدن ایجاد نمی کند و با بهره گیری از جراحی برداشته می شود که بگفته پژوهشگران در آینده به صورت طبیعی از بدن دفع می شود. مطالعات توالی یابی با توان عملیاتی بالا نشان داد که جمعیت باکتریایی موجود در این ریزدستگاه بسیار شبیه روده است.
محققان نشان دادند که می توان این سیلندرهای رز را در محدوده ای از pH ها تحریک کرد تا مواد زیستی مانند انسولین را به سلول های داخل ظرف پتری در حضور مخاط روده برساند.
این تیم می گوید که این فناوری برای ایجاد درک بهتر برهم کنش میان میکروب ها با میزبان قابل استفاده می باشد.منبع:

1399/06/27
00:40:21
5.0 / 5
1535
تگهای خبر: فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آزینیک