مولكول های مصنوعی مغز موش را ترمیم كردند

مولكول های مصنوعی مغز موش را ترمیم كردند

محققان برای نخستین بار با استفاده از مولكول های مصنوعی موفق به احیای بخشی از كاركردهای مغز یك موش شدند كه در اثر بیماری و جراحت از كار افتاده بود.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، مغز متشکل از شبکه ای پیچیده از گره های عصبی و ارتباطات مختلف است. در بعضی موارد اختلالات عصبی ناشی از بیماری، تصادف، جراحت و غیره باعث از دست رفتن برخی قابلیت های مغز می شود. محققان انگلیسی، ژاپنی و آلمانی با همکاری یکدیگر موفق به تولید مولکولی مصنوعی شدند که می تواند برخی کارکردهای از دست رفته مغز را احیا کند.
آزمایش هایی که در این حوزه پس از کشت سلول های حاوی مولکول های مصنوعی در مغز یک موش صورت گرفته، نشان داده است استفاده از این روش نوین درمانی به ترمیم جراحت ها و کاسته شدن از اثرات مخرب برخی بیماری ها هم کمک کرده است.
یکی از مهم ترین صدمه هایی که بدین شیوه تا حدی قابل درمان است، صدمه های مربوط به ستون فقرات است. این صدمه ها انتقال سیگنال های مغزی از مغز به شبکه عصبی و عضلات را ناممکن می کند. همینطور می توان بدین شیوه جلوی گسترش بیماری آلزایمر را هم گرفت چونکه این بیماری با اختلال در ارتباطات شبکه های عصبی مغز شروع می شود و نتیجه آن از دست رفتن حافظه است.
برای تولید مولکول های مصنوعی کاهش دهنده مشکلات مغز از گروهی از پروتئین ها با خصوصیت های مختلف استفاده شده که می توانند شبکه های عصبی و گره های آنها را تا حدی احیا و بازسازی کنند.
مولکول مصنوعی که به این شیوه تولید شده CPTX نام دارد و در بررسی های آزمایشگاهی هم عملکرد خوبی داشته است. انتظار می رود در آینده بتوان بدین شیوه برای بازسازی بخش های صدمه دیده مغز انسان هم اقدام نمود.


منبع:

1399/06/26
13:57:29
5.0 / 5
1615
تگهای خبر: ارتباطات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک