ماهواره چینی ۲۵۰۰ تصویر از قطب شمال و جنوب تهیه كرد

ماهواره چینی ۲۵۰۰ تصویر از قطب شمال و جنوب تهیه كرد

دانشگاه «نرمال پكن» (BNU)  اعلام نمود: اولین ماهواره چینی رصد كننده قطب جنوب به نام « BNU-۱»، بعد از یك سال چرخش به دور زمین،  دو هزار و ۵۰۱ تصویر از مناطق قطب شمال و قطب جنوب تهیه كرده است.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، محققان دانشگاه نرمال پکن در یک کنفرانس مطبوعاتی که در پکن برگزار شد، مجموعه ای از داده های سنجش از دور را از قطب های شمال و جنوب زمین منتشر نمودند. از میان تمام تصاویر بدست آمده توسط این ماهواره، ۸۵۰ تصویر از صفحه یخی قطب جنوب و هزار و ۲۵ تصویر مربوط به مناطق قطب شمال است.
همچنین، در مجموع بیشتر از ۲۴۰ صحنه سنجش از دور با کیفیت بالا که قطب های شمال و جنوب را در هوای نیمه ابری و با وضوح ۸۰ متری به تصویر می کشند، توسط این ماهواره تهیه شده است.
به گفته محققان دانشگاه نرمال پکن، کاربران به همه داده ها و تصاویر فوق دسترسی دارند و دانلود این تصاویر از راه سایت (http: //earth.bnu.edu.cn) مجانی است.
این ماهواره که «مسیریخ یاب» (Ice Pathfinder) هم نامیده می شود، در روز ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شد. این ماهواره اولین عضو از مجموعه ماهواره های رصد قطبی چین است که در مجموع به ۲۴ ماهواره خواهد رسید.
«چن ژئوکی» رئیس گروه عملیات این ماهواره و همینطور دانشیار دانشگاه «سان یات -سن» در گوانگژو اظهار داشت: این ماهواره در جریان عملیات مداری خود، جدا شدن یک کوه بزرگ یخی را از جبهه یخچالی Amery Ice Shelf که در سپتامبر ۲۰۱۹ رخ داد، به طور مدام نظاره و تصاویر و داده های ماهواره ای مهمی از این واقعه تهیه کرده است.
این ماهواره همینطور نقشه برداری از راه دور گرینلند را با وضوح ۷۰ متر در سال ۲۰۲۰ انجام داد. این ماهواره با پشتیبانی وزارت علوم و فناوری چین توسط محققان دانشگاه نرمال پکن، طراحی شده است.
محققان دانشگاه نرمال پکن می گویند، ماهواره مورد اشاره مجهز به یک دوربین عریض با دامنه دینامیکی بالا است که بخصوص برای رصد قطبی طراحی شده است و برای نظارت بر محیط قطبی و عرض میانی مناسب می باشد.
به گفته محققان، انتشار این داده ها دعوتی است از محققان سراسر جهان که بر تحقیقات قطبی تمرکز دارند تا به طور مشترک ارزش کاربردی این داده ها را کشف کنند.


1399/06/25
12:38:03
5.0 / 5
1604
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک