ابداع روشی برای مشاهده خودرو ها در بین مه و ابر

ابداع روشی برای مشاهده خودرو ها در بین مه و ابر

محققان با ابداع سیستمی كه برپایه یك الگوریتم كار می كند موفق به ابداع روشی شدند كه خودروهایی را كه در بین مه و ابر از نظر پنهان می شوند، نمایان كند.


به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس الرت، این سیستم که اخیرا ابداع شده است از راه الگوریتمی کار می کند که حرکت ذرات یا فوتون های منفرد نور را در حین شلیک در پالس های سریع لیزر اندازه می گیرد و از آنها برای بازسازی اشیای پنهان از چشم انسان استفاده می نماید.
آنچه که این فناوری را فوقالعاده خاص می کند، روشی است که می تواند نوری را که به علت برخورد به مانع در اطراف پراکنده و بازتاب شده است، بازسازی کند. این چشم لیزری در جریان چند آزمایش موفق شد اشیایی را که در پشت یک لایه فوم یک اینچی پنهان شده بودند، مشاهده کند.
گوردن وتزستین از دانشگاه استنفورد می گوید: خیلی از روشهای تصویربرداری سبب می شود تصاویر کمی بهتر به نظر برسند، اما این روش در واقع سبب می شود اشیای غیر قابل مشاهده دیده شوند. این سیستم مانند بینایی فوق بشری است.
هنگامی که نور لیزر به مانعی برخورد می کند -که در این مطالعه فوم است- تنها چند فوتون به شی پشت مانع برخورد می کند و تعداد بسیار کمتری از آنها باردیگر باز می گردند اما این الگوریتم آنقدر هوشمند است که می تواند از آن بیت های اطلاعاتی کم برای بازسازی شیی پنهان استفاده نماید.
همچنین این سیستم با وجود سایر سیستم ها می تواند بدون اتکا به فوتون های بالستیک کار کند؛ فوتون های بالستیک، فوتون های نوری هستند که می توانند از راه یک میدان پراکنده به جسم پنهان بروند و از آن عبور کنند، اما خودشان تحریف نشوند. این مورد سبب می شود که این سیستم ابداعی بخصوص برای کاربردهای در مقیاس بزرگ، جایی که فوتون های بالستیک بسیار کمی وجود دارد، مفید باشد.
برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ مانند هدایت خودرو خودران در باران شدید یا حتی گرفتن تصاویر از سطح زمین (یا سیارات دیگر) در بین ابر - از کابردهای بالقوه زیاد این روش است.
مشروح این مطالعه در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.منبع:

1399/06/24
23:06:06
5.0 / 5
1540
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزینیک