۹۰ درصد از زمین های محافظت شده جهان از یكدیگر جدا شده اند

۹۰ درصد از زمین های محافظت شده جهان از یكدیگر جدا شده اند

به گزارش آزینیك نتایج یك مطالعه نشان داده است كه ۹۰ درصد از زمین های محافظت شده سراسر جهان به دلیل فعالیتهای انسانی مانند كشاورزی، حفاری معدن و شهرسازی از یكدیگر جدا شده اند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «کوینزلند» در استرالیا انجام شده است نشان داده است که بیشتر از ۹۰ درصد از جنگل ها، پارک ها و شبکه مناطق حفاظت شده تحت فشار شدید ناشی از فعالیتهای انسانی قرار دارند بطوریکه اتصال شبکه های حفاظت شده گیاهان و حیوانات از هم قطع شده اند.
محققان در این مطالعه شبکه مناطق حفاظت شده جهان و همینطور تاثیر فعالیتهای انسانی را بر این مناطق بررسی کردند. به قول محققان استرالیایی، شکاف های بوجود آمده در اتصال مناطق حفاظت شده می توانند اکوسیستم ها را ویران کنند.
میشل وارد نویسنده اصلی این مطالعه و یک کارشناس زیست شناسی حفاظت، یافته های این مطالعه در خصوص این که ۹۰ درصد از مناطق حفاظت شده از یکدیگر جدا شده اند را «هشدار دهنده» توصیف کرد.
محققان می گویند کشورها می توانند از یافته های مطالعه خود بعنوان راهی برای تجزیه و تحلیل، شناخت و مدیریت بهتر جایگزینی مناطق حفاظت شده در آینده استفاده کنند.
این مطالعه که در نشریه Nature Communications انتشار یافته است، نشان داده است که به صورت متوسط تنها ۱۱ درصد مناطق حفاظت شده هر کشور و سرزمین را می توان بهم مرتبط دانست.
نویسنده این مطالعه اظهار داشت: مناطق حفاظت شده برای حفاظت و بقای گیاهان، حیوانات و اکوسیستم ها حیاتی هستند. هنگامی که یک زیستگاه سالم و دست نخورده مناطق حفاظت شده را بهم متصل می کند، گونه ها می توانند مهاجرت، از خطراتی مانند آتش سوزی فرار و شرایط کوچک آب و هوای مورد نظر خویش را تحت تغییرات سریع آب و هوا ردیابی کنند.
وارد تصریح کرد: حدود ۴۰ درصد از زمین های این سیاره خاکی به صورت دست نخورده باقی مانده است اما تنها ۹.۷ درصد از این شبکه مناطق حفاظت شده از نظر ساختاری بهم متصل هستند. این بدان معناست که بیشتر از ۹۰ درصد مناطق حفاظت شده در دریایی از فعالیتهای انسانی منزوی شده اند.
این در حالی است که بر مبنای توافق نامه های بین المللی، شبکه منطقه حفاظت شده جهانی باید ۱۷ درصد از زمین را پوشش دهد - و از راه زیستگاه های دست نخورده به خوبی با هم مرتبط باشند. تنها ۹ کشور و سرزمین - یعنی ۴.۶ درصد از کل سیاره زمین - این شرایط را تأمین و بیشتر از ۵۰ درصد اتصال را حفظ می کنند.
مطالعه جدید به ایجاد یک چارچوب جدید مشترک کمک می نماید تا کشورها و سرزمین ها بتوانند اتصال مناطق حفاظت شده حال و آینده خویش را ارزیابی کنند.
وارد اظهار داشت: این مطالعه اطلاعات و معیارهایی را در اختیار مکان ها قرار می دهد که می توانند از آن برای ارزیابی عملکرد پروژه های منطقه حفاظت شده خود استفاده کنند.
منبع:

1399/06/24
13:37:20
5.0 / 5
1408
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک