ادعای صندوق جهانی حیات وحش؛

جمعیت حیات وحش جهان دو سوم كم شد

جمعیت حیات وحش جهان دو سوم كم شد

آزینیك: «صندوق جهانی حیات وحش» (WWF) نتیجه فاجعه بار تحقیقی تازه را منتشر نمود كه نشان می دهد در كمتر از 50 سال قبل از جمعیت جانوران وحشی به میزان دو سوم كاسته شده و كارشناسان مهمترین علت این كاهش را كارهای انسانی و نابودی جنگل ها می دانند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، «مارکو لامبرتینی»، مدیر صندوق جهانی حیات وحش، می گوید، نابودی حیات وحش در سال های گذشته به شدت شتاب گرفته و بدترین افت جانوری در آفریقا (در نمونه گوریل های کنگو) و آمریکای لاتین و کارائیب پیش آمده است.
محققان ادعا می کنند که تخریب زیستگاه های حیوانات وحشی با اقدام های انسانی همین طور موجب افزایش همه گیرهای جهانی مانند کووید-۱۹ می شود، برای اینکه این فعالیت ها موجب نزدیک شدن انسان ها به حیات وحش می شود.
صندوق جهانی حیات وحش خواهان اتخاد قوانین ملی شده تا زنجیره های تامین مواد غذایی و سایر محصولات را از حرکات جنگل زدایی و تخریب مناطق وحشی متوقف سازد و مردم را از مصرف گوشت و لبنیات به سمت رژیم های غذایی «گیاهی» سوق دهند.
براساس نتایج تحقیقی که سازمان زیست محیطی صندوق جهانی حیات وحش انجام داده، برپایه گزارش «شاخص سیاره زنده» صندوق جهانی حیات وحش در سال ۲۰۲۰، در فاصله زمانی میان سال های ۲۰۱۶- ۱۹۷۰ حدود ۶۸ درصد از جمعیت مهره داران وحشی ناپدید شده اند و این کاهش، شامل جمعیت ماهیان، پستانداران، دو زیستان، پرندگان و خزندگان می شود. جمعیت گونه های جانوری در آب های شیرین نیز در طول این مدت، ۸۴ درصد کاسته شده اند. زوال تنوع زیستی در بعضی مناطق جهان، بسیار پررنگ تر از دیگر مناطق است و ناپدید شدن گونه های جانوری مهره دار در مناطق حاره ای در آمریکای مرکزی و آمریکای لاتین تا ۹۴ درصد کاهش یافته است.
رقم این شاخص در قاره آفریقا ۶۵ درصد است. یکی از گونه های به شدت در معرض خطر، ناپدید شدن گوریل های جمهوری دموکراتیک کنگو است. مارکو لامبرتینی، مدیر صندوق جهانی حیات وحش در این زمینه اظهار داشت: واقعیت اینکه از ۳۰ سال پیش تابحال شاهد تسریع زوال گونه های جانواری در جهان هستیم و این امر در راه بدی قرار دارد و شاهد ویرانی طبیعت توسط انسان هستیم که حالا با پدیده ای به نام «محیط زیست کشی» روبرو شده ایم.
کارشناسان گفتند: کارهای مخرب انسانی که سبب از بین رفتن زیستگاه طبیعی گونه های جانوری شده و استفاده افراطی از منابع و گونه های جانوری، آلودگی هوا و گرمایش زمین همچون دلیلهای از بین رفتن گونه های جانوری وحشی در کره زمین محسوب می شوند. این سازمان از دولت ها خواسته است برای جلوگیری از ادامه این روند، اقدام ها و تدابیر فوری دراین زمینه اتخاذ کنند.


1399/06/23
12:55:51
5.0 / 5
1503
تگهای خبر: محصولات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک