ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی

ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی

به گزارش آزینیك محققان باتری جدیدی طراحی نموده اند كه سبك تر از نمونه های فعلی است و با سرعت بیشتری شارژ می شود و برای تأمین توان مورد نیاز لباس ها و كاوشگرهای فضایی مناسب می باشد.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس، در این باتری جدید به جای لایه های مختلف گرافیت، از لایه هایی متشکل از نانولوله های کربنی معروف به Buckypaper استفاده می شود که بین آنها نانوذرات سیلیکون وجود دارند. صفحات متشکل از نانولوله های کربنی یک ساختار شبه سه بعدی را شکل می دهند که باعث می شود که نانوذرات سیلیکون حتی بعد از ۵۰۰ چرخه شارژ و تخلیه شارژ، به صورت الکتریکی به هم متصل بمانند. این وضعیت باعث کاهش مقاومت الکتریکی ناشی از خرد شدن نانوذرات سیلیکونی می شود.
استفاده از این تکنولوژی برای ساخت باتری علاوه بر این که باعث افزایش ظرفیت ذخیره سازی توان الکتریکی می شود، امکان شارژ باتری را با جریان بالاتر و در نتیجه با سرعت بیشتر فراهم می آورد.
محققان دانشگاه کلمسون واقع در آمریکا در این باتری ها از سیلیکون برای ذخیره توان الکتریکی در آند استفاده کردند. سیلیکون ظرفیت بالایی برای ذخیره توان الکتریکی دارد، اما صفحات سیلیکونی که در باتری ها مورد استفاده قرار می گیرد، در فرآیند شارژ و تخلیه شارژ، خرد می شود. محققان برای حل این مشکل از نانوذرات سیلیکونی بهره گرفتند تا پایداری و طول عمر آنرا بالا برند.
به قول محققان، یکی از کاربردهای مهم این باتری ها ذخیره انرژی در ماهواره هایی است که بخش عمده توان مصرفی خویش را از خورشید دریافت می کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Materials and Interfaces انتشار یافته است.


1399/06/13
17:53:52
5.0 / 5
1349
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزینیک