هابل كشف كرد

علت كم شدن نور ستاره ابط الجوزا یك انفجار بزرگ بوده است

علت كم شدن نور ستاره ابط الجوزا یك انفجار بزرگ بوده است

رصدهای صورت گرفته با تلسكوپ هابل ناسا نشان میدهد كه علت كاهش غیرمنتظره نور ستاره «ابط الجوزا» احیانا یك انفجار بزرگ بوده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی ناسا، ستاره «ابط الجوزا» در فاصله ۶۵۰ سال نوری از زمین جای گرفته و ستاره ای بسیار بزرگ است.
قطر این ستاره حدود ۸۹۰ برابر قطر خورشید است. هر چند که دمای سطحی آن حدودا نصف دمای تک ستاره منظومه شمسی است. اندازه ابط الجوزا در حدی است که اگر جای خورشید قرار می گرفت، سطح آن به حوالی مدار سیاره مشتری می رسید.
اکنون پژوهشگران تلسکوپ فضایی هابل با بررسی رصدهای صورت گرفته توسط این تلسکوپ به این نتیجه رسیده اند که کم شدن مرموزانه نور این ستاره به احتمال بسیار زیاد به سبب انفجار حجم زیادی از مواد داغی صورت گرفته که به شکل یک ابر غبار، جلوی نور ابط الجوزا را پوشانده است.
از نظر محققین هابل، این ابر غبار زمانی به وجود آمده است که پلاسمای بسیار داغی که از تورم سلول های همرفتی بزرگ به وجود آمده است، از میانه جو داغ ستاره به لایه های سردتر آن می رسد و در آنجا این ذرات پلاسما سرد شده و به شکل ذرات غبار درمی آیند.
آنها افزودند: این ابر غبار از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی جلوی نوری را که از حدود یک چهارم سطح این ستاره ساطع می شد، گرفت؛ بطوریکه این کاهش نور با چشم غیرمسلح نیز قابل رویت بود اما از آوریل ۲۰۲۰، این ستاره به وضعیت عادی روشنایی خود بازگشت.
ستاره غول پیکر سرخ ابط الجوزا در شرایط عادی جزو ۱۰ ستاره پرنور آسمان شب است. اما درخشش این ستاره در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرد؛ بطوریکه حتی در لیست ۲۰ ستاره درخشان آسمان شب نیز جای نمی گرفت.
البته تغییر نور ابط الجوزا مساله ای غیرعادی نبود. این ستاره در دسته ستاره های متغیر قرار دارد که نورشان در طول زمان تغییر می کند. تغییرات نور ابط الجوزا در دهه های گذشته به دقت بررسی شده است.
با این حال میزان افت نور این ستاره در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در یک قرن گذشته بی سابقه بوده است و همین مساله موجب گمانه زنی هایی در میان اخترشناسان شده است. بعضی از اخترشناسان بر این باور بودند که کاهش نور شدید این ستاره مقدمه ای است بر انفجار آن و تبدیل شدن ابط الجوزا به ستاره ای پرنورتر از ماه کامل.منبع:

1399/06/10
18:34:21
5.0 / 5
1331
تگهای خبر: اینترنت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک