عرضه دستگاه نیمه اتوماتیك لیتوگرافی ایرانی در بازار داخلی

عرضه دستگاه نیمه اتوماتیك لیتوگرافی ایرانی در بازار داخلی

به گزارش آزینیك یك شركت دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری تهران دستگاه نیمه اتوماتیك لیتوگرافی را به منظور توانمند شدن كشور در ساخت مدارهای مجتمع، ابزارهای ذخیره اطلاعات، سنسورهای مینیاتوریزه شده سیستم های نانوالكترومكانیك (NEMS) به بازار ارائه كرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، لیتوگرافی یکی از مهم ترین فرآیندهای ساخت ادوات نیمه هادی به حساب می آید و در آن ابتدا طرحی از یک الگو بر روی ماسک تشکیل و سپس آن طرح به ماده دلخواه جهت تولید محصول مورد نظر منتقل می شود، با کمک این روش می توان ساختارهایی با دقت و ابعاد نانومتری ساخت.
فرآیند لیتوگرافی تا پیش از این یکی از مهم ترین گلوگاه ها در ساخت ادوات نیمه هادی در ایران بوده است، اما در سال های اخیر یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری تهران محصولات متنوعی برای انجام فرایند لیتوگرافی نوری تولید کرده است.
امروزه با رشد صنعت میکرو و نانوالکترونیک، ابعاد اجزا در این سیستم ها و به خصوص در مدارهای میکروالکترونیک به صورت مداوم در حال کوچک شدن است. این پدیده مزایایی مانند کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، کاهش قیمت تمام شده قطعات و مینیاتوریزه کردن قطعات را به دنبال دارد. دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی کامل این شرکت می تواند به محققان و شرکت های داخلی در توسعه این نوع قطعات کمک شایانی کند.
این شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ با همکاری برخی از اولین پژوهشگران و فارغ التحصیلان حوزه نانوالکترونیک تأسیس شد و بر پایه دانش، توانایی و تخصص اعضای آن فعالیت خویش را برای ارتقای سطح علمی کشور و تجاری سازی محصولات دانش بنیان شروع کرد.منبع:

1399/06/08
21:35:08
5.0 / 5
1325
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک