دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی است

جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی است

به گزارش آزینیك دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید براینكه، در جهش تولید باید رشد اقتصادی دو برابر رونق تولید باشد، تصریح كرد: جهش تولید برای پیاده سازی مناسب بطور حتم نیازمند یك تعریف عملیاتی است.


سعیدرضا عاملی عصر سه شنبه در حاشیه جلسه بررسی و نهایی سازی سند اقتصاد دانش بنیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، جلسه امروز با مبحث پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در ارتباط با قانون جهش تولید دانش بنیان با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف برگزار گردید اضافه کرد: جمع بندی جلسه این بود که مجلس شورای اسلامی در مبحث جهش تولید در مواردی که از جنبه سیاستی[سیاست گذاری] برخوردار می باشد ورود پیدا نکند.
وی در این جلسه که در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید اضافه کرد: این شورا حسب مصوبه جلسه ۸۲۲ و ۸۳۰ مکلف به تدوین سیاست های کلان در رابطه با اقتصاد دانش بنیان و همینطور سیاست های کلان در حوزه جهش تولید است.
وی تصریح کرد: ابعاد در رابطه با فناوری های نو در جهش تولید بسیار مهم می باشد به علت آنکه از یک طرف فناوری های نو ارزش افزوده بسیار بالایی داشته است و هم اینکه امروز در همه بخش های اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و خدمات این فناوری ها جایگاه بسیار پررنگی پیدا کرده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در این پیشنهادی که تهیه شده مواردی وجود دارد که جنبه آئین نامه اجرایی دارد، آن موارد هم بایستی به دستگاه های دولتی واگذار شود و آنها هم برای تدوین آئین نامه ها اختیارات خواهند داشت. چونکه تراکم قوانین هم در مقررات گذاری امر معمولی نیست و ما هم اکنون ۱۲ هزار قانون مصوب در مجلس داریم که خود اینها مبحث تنقیح هستند. بنابراین یک تنقیح پیش از تصویب روی این پیشنهاد صورت گیرد که این جلسه ادامه پیدا می کند.
عاملی افزود: اگر ما جهش تولید را با رونق تولید مقایسه نماییم قائدتا ضریب رشد اقتصادی جهش تولید باید دو برابر رونق تولید باشد، این بدان مفهوم است که جهش تولید باید اقتصاد را به رشد دو رقمی رسانده و ناظر بر نیازها واولویت های اساسی مردم باشد، ضمن اینکه باید برخاسته از فناوری های موثر در جهان و آخرین دستاوردهای علمی باشد.
او اضافه کرد: هنگامیکه از دانش بنیان صحبت می شود یعنی امر تخصص گرایی را به عنوان یک بنیان اساسی در رشد و توسعه در نظر می گیریم و قطعا عمیق ترین لایه عدالت هم در همین نگاه تخصص گرایی و نظام مندا شکل می گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد: هرچه به سمت جلو حرکت می نماییم ابعاد تخصص گرایی پررنگ تر شود که بطور حتم تأمین کننده عدالت اجتماعی هم است. ما در سال چهل و دوم انقلاب هستیم و توقع می رود که مصوبات از پختگی و عمق بیشتری برخوردار باشد.

تغییر مبنایی چشم انداز ۲۰ ساله به چشم انداز ۴۰ ساله
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره اقدامات انجام شده درمورد گام دوم انقلاب ابلاغی از جانب رهبر معظم انقاب هم بیان نمود: شورای انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۳۰ مصوبه ای در خصوص ایجاد یک کمیته در دبیرخانه این شورا به منظور تدوین سیاست های کلان گام دوم در حوزه های دانش بنیان و حوزه های در رابطه با فرهنگ داشته است.
عاملی تصریح کرد: حدودا هفت راهبرد ابلاغی از جانب رهبر معظم انقلاب که در حوزه گام دوم انقلاب تدوین فرمودند یا فرهنگ بنیان است یا دانش بنیان و به شدت نگاه دانشی و نگاه فرهنگی در این هفت راهبرد دیده می شود.
وی اظهار داشت: اولین راهبرد رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مربوط به آموزش و تحقیقات است که تاکید آن است که آنسوی دانایی توانایی است، اگر ما بخواهیم توانا و قدرتمند شویم دانایی پایه همه توانایی های ما در عرصه های مختلف همچون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است بنابراین این کمیته مشخص و اعضای آن تعیین شده اند اولین جلسه آن امروز تشکیل می شود و امیدواریم آثار بیانیه گام دوم انقلاب در برنامه پنج ساله هفتم دیده شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه، گام دوم انقلاب یک نظام برنامه ریزی چهل ساله است، اضافه کرد: می توان اظهار داشت که چشم انداز ما که ۲۰ ساله بود، تغییر مبنایی کرده است و به یک چشم انداز ۴۰ ساله تبدیل گشته است.
عاملی بیان نمود: در واقع نظام برنامه ریزی های بلند مدت هم از پیچیدگی های بیشتری در مقایسه با نظام های برنامه ریزی یکساله، پنج ساله و ۲۰ ساله برخوردار می باشد کشورهای مختلف هم امروز تلاش می کنند از برنامه های بلند مدت استفاده کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که گام دوم انقلاب نقطه شروعی باشد برای طرحی که در مجلس شورای اسلامی تهیه می شود، چونکه در جهش تولید دانش بنیان هم همین ملاحظه وجود داشته است و این طرح ناظر برگام دوم انقلاب نیست و باید بتواند خودش را با ملاحظاتی که در گام دوم انقلاب وجود دارد تطبیق دهد.منبع:

1399/06/07
13:07:28
5.0 / 5
1241
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک