كمبود سرنگ، یكی از چالش های پیش روی واكسن كووید 19

كمبود سرنگ، یكی از چالش های پیش روی واكسن كووید 19

به گزارش آزینیك متخصصان معتقدند: بعد از انتشار ویروس جدید كرونا علیرغم این كه مسابقه بزرگی برای تولید واكسن كووید ۱۹ به راه افتاده است، این احتمال وجود دارد كه كمبود سرنگ باعث بروز یك مشكل جدی در راه توزیع این واكسن شود.به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری گاردین، به اعتقاد محققان نخستین واکسن های کووید ۱۹ که تمام مراحل آزمایش و ایمنی را به درستی طی می کنند تا زمستان سال ۲۰۲۰ به تولید انبوه می رسند اما فعالان بازار و متخصصان اخطار می دهند که برای افزایش تولید سرنگ به میزانی که پاسخگوی نیاز وسیع جامعه جهانی باشد، مدت زمان کوتاهی باقی مانده است.
البته تجربه های پیشین نشان داده است در موج اول توزیع واکسن، این کمبود چندان ملموس نخواهد بود. اما در موج های بعدی تولید و عرضه واکسن، تولیدکنندگان باید میزان تولید سرنگ را به میزان قابل توجهی بالا برند. برای مثال تنها در آمریکا انتظار می رود احتیاج به سرنگ برای تزریق واکسن کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲ برابر ظرفیت کنونی تولید آن افزایش یابد.
این وضعیت تنها چندماه زمان برای افزایش ظرفیت تولید سرنگ باقی می گذارد تا زنجیره تأمین واکسن مبتلا به اختلال نشود.
بنابر این اگر دولت ها قصد اجرای برنامه ایمن سازی در مقابل کووید ۱۹ را دارند باید کار افزایش زیرساخت های تولید سرنگ را از حالا آغاز کنند و منتظر عرضه واکسن نباشند؛ چونکه بعد از عرضه واکسن اغلب کشورهای جهان با کمبود سرنگ مواجه خواهند شد و امکان واردات آن به شدت کاسته می شود.
ویروس کرونا معروف به «کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تصریح کرد که باآنکه واژه «همه گیر» (pandemic) به علت حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند. هم اکنون خیلی از کشورها درگیر شیوع این ویروس هستند.
منبع:

1399/06/02
23:44:55
5.0 / 5
1852
تگهای خبر: متخصص , واردات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک