كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی

كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد اجسام آسمانی در منظومه شمسی

آزینیك: پژوهشگران ژاپنی از كشف بزرگ ترین دهانه ناشی از برخورد 2 جسم آسمانی در منظومه شمسی خبر دادند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، پژوهشگران دانشگاه «کوبه»، «انستیتو ملی فناوری» و کالج «اوشیما» در ژاپن در جریان مطالعه ای با بررسی تصاویر ماموریت به مشتری و قمرهای آن و همین طور مدل سازی کامپیوتری متوجه وجود این دهانه در قمر «گانیمد» سیاره مشتری شدند.
آنها متوجه شدند که فرورفتگی هایی در حلقه هایی متحد المرکز در سطح گانیمد وجود دارد. پژوهشگران معتقدند که این فرورفتگی ها نشانه ای از برخورد میان قمر با یک سیارک به قطر حدود ۹۳ مایل است.
اگر این مساله صحت داشته باشد، این فرورفتگی با قطر چهار هزار و ۸۵۰ مایلی بزرگترین دهانه ناشی از برخورد دو شی آسمانی در منظومه شمسی به حساب می آید
پیش از این چنین رکوردی به قمر «کالیستو» سیاره مشتری تعلق داشته است. قطر دهانه ناشی از برخورد شی آسمانی در قمر کالیستو هزار و ۱۸۰ مایل بوده است.
«نایوکی هیراتا» محقق ارشد این پژوهش در اطلاعیه ای نوشت: ماموریت JUICE سازمان فضایی اروپا مقرر است در ۲۰۲۲ میلادی آغاز شود و کاوشگر این ماموریت در سال ۲۰۲۹ به مشتری می رسد. طی این ماموریت مشتری و قمرهایش همچون گانیمد به وسیله ابزارهای مختلفی بررسی می شوند. امیدواریم این ماموریت نتایج تحقیق ما را تایید و اطلاعات ما را از تشکیل و تکامل قمرهای مشتری افزایش دهد.
گانیمد بزرگ ترین قمر مشتری و یکی از ۱۰ جسم بزرگ در منظومه شمسی محسوب می شود. همین طور این قمر میدان مغناطیسی مخصوص خودرا دارد که مجزا از میدان مغناطیسی مشتری است. زیر سطح سنگی سیاره نیز اقیانوسی نمکی وجود دارد که به عقیده پژوهشگران امکان دارد میزبان حیات باشد.1399/05/29
13:29:16
5.0 / 5
1597
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک