تعیین تاریخ نخستین مأموریت عملیاتی كرو دراگون

تعیین تاریخ نخستین مأموریت عملیاتی كرو دراگون

به گزارش آزینیك سازمان فضایی آمریكا (ناسا) ۲۳ اكتبر ۲۰۲۰ (دوم آبان ۹۹) را بعنوان تاریخ آغاز نخستین مأموریت عملیاتی فضاپیمای «كرو دراگون» تعیین كرد.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس فلایت، ناسا بعد از ارزیابی داده های پرواز آزمایشی فضاپیمای «کرو دراگون» که اوایل ماه میلادی جاری به همراه دو سرنشین صورت گرفت، اعلام نمود که نخستین پرواز عملیاتی فضاپیمای «کرو دراگون» متعلق به شرکت اسپیس ایکس با چهار فضانورد روز ۲۳ اکتبر (دوم آبان) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام می شود.
قرار بود چهار خدمه مأموریت بعدی «کرو دراگون» اواخر ماه سپتامبر به فضا بروند اما ناسا اعلام نمود که به علت شلوغی برنامه ایستگاه بین المللی فضایی، این پرتاب به روز ۲۳ اکتبر موکول می شود.
در این مأموریت مایک هاپکینز فرمانده فضاپیما، ویکتور گلور خلبان، شانون واکر و سوچی نوگوچی متخصصان مأموریت از آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن، با فضاپیمای کرو دراگون عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند. مقرر است فضاپیمای کرو دراگون سوار بر موشک «فالکون ۹» از سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شود.
با فرض پرتاب فضاپیمای کرو دراگون در روز ۲۳ اکتبر خدمه چهار نفره این فضاپیما حدود ساعت ۱۷ و ۴۷ دقیقه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی به فضا پرواز می کنند. با این وجود به علت تغییرات مدار ایستگاه فضایی بین المللی به علت نیروی آیرودینامیکی و مانورهای احتمالی مجدد، زمان پرتاب می تواند اندکی تغییر کند.
با پرتاب این فضاپیما در روز ۲۳ اکتبر، هاپکینز و همکارانش روز ۲۴ اکتبر در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو می گیرند و یک مأموریت تحقیقاتی شش ماهه را در این ایستگاه در حال چرخش آغاز می کنند.
این مأموریت فضاپیمای کرو دراگون که مقرر است در ماه اکتبر صورت گیرد نخستین پرواز سرنشین دار از سری پروازهای منظم رفت و برگشتی شرکت فضایی اسپیس ایکس به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود.
این مأموریت که «کرو-۱» نامیده می شود به دنبال نخستین پرواز خدمه دار کرو دراگون در جریان یک مأموریت نمایشی به ایستگاه بین المللی فضایی انجام می شود. در آن مأموریت «باب بهنکن» و «داگلاس هارلی» روز ۳۰ مه، با راکت «فالکون ۹» که توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس ساخته شده است به ایستگاه بین المللی فضایی رفتند. این مأموریت که «دمو-۲» ( Demo-۲) نام داشت یک پرتاب تاریخی برای شرکت فضایی اسپیس ایکس به حساب می آید، چونکه این شرکت بعد از گذشت ۹ سال از بازنشستگی شاتل های فضایی ناسا، برای نخستین بار موفق شد فضانواردان را از خاک آمریکا به این ایستگاه منتقل کند. هارلی و بهنکن یکشنبه دوم اوت( ۱۲ مرداد) به زمین بازگشتند.
منبع:

1399/05/26
23:53:14
5.0 / 5
1463
تگهای خبر: اینترنت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک