ماسك های N۹۵ بدون سوپاپ بیشترین تأثیر را در جلوگیری از كرونا دارد

ماسك های N۹۵ بدون سوپاپ بیشترین تأثیر را در جلوگیری از كرونا دارد

به گزارش آزینیك محققان در یك مطالعه آزمایشی دریافتند؛ ماسك های N۹۵ بدون سوپاپ در متوقف ساختن قطرات ریز ناشی از صحبت كردن و در نتیجه جلوگیری از مبتلا شدن به كووید-۱۹ بیشترین تأثیر را دارد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران دانشگاه «دوک» در انگلیس در این مطالعه با ابداع روشی برای آزمایش انواع مختلف ماسک ها، مشاهده نمودند که کدام ماسک در متوقف ساختن انتقال قطرات از دهان افراد و پیش گیری از شیوع ویروس کرونا به بهترین نحو عمل می کند.
آنها برای این کار دستگاهی ساختند که متشکل از یک جعبه، لیزر، لنز و دوربین تلفن همراه بود. «مارتین فیشر»، شیمیدان و فیزیکدان دانشگاه دورهام در انگلیس، اظهار داشت: هنگام صحبت کردن افراد، قطرات کوچکی از دهان آنها خارج می شود؛ بدین سبب بیماری فقط بوسیله صحبت کردن و بدون سرفه یا عطسه کردن می تواند گسترش یابد. این مطالعه همین طور نشان داد بعضی از پوشش های صورت در مسدود کردن ذرات بزاق دفع شده بسیار بهتر از سایرین عمل می کنند.
چه ماسک هایی بهترین عملکرد را در پیش گیری از انتقال قطرات کوچک دارند
نتایج این مطالعه نشان داد ماسک های N۹۵ بدون سوپاپ و به دنبال آن ماسک های جراحی یا پلی پروپلین بهترین عملکرد را در جلوگیری از گسترش ذرات کوچک بزاق دارد. پژوهشگران همین طور خاطر نشان کردند ماسک های پنبه ای دست ساز هم جلوی گسترش خیلی از قطرات را در جریان گفت و گوی طبیعی می گیرد، اما دستمال های سربند و دستمال گردن به هیچ وجه جلوی گسترش بزاق دهان را در هنگام صحبت کردن نمی گیرد.
با این حال فیشر اشاره کرد که جهت بررسی تغییراتی که لازم است در ماسک ها ایجاد شود و نحوه پوشیدن آنها هنوز باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
دکتر «اریک وستمن» استاد یار پزشکی در دانشگاه دوک اظهار داشت: اگر همه ماسک می زدند، امکان جلوگیری از انتقال ۹۹ درصد این قطرات پیش از رسیدن به شخص دیگری وجود دارد. در نبود واکسن یا داروی ضد ویروسی، استفاده از ماسک یک روش اثبات شده برای محافظت از دیگران و همین طور خود فرد است.
استفاده از ماسک های جراحی برای اولین بار در قرن ۱۸ میلادی در بیمارستان ها شروع شد. البته پوشیدن ماسک می تواند خطر انتقال ویروس بوسیله عطسه یا سرفه را کم کند و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان فراهم آورد.
تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان میدهد افراد حدود ۲۳ بار در ساعت، صورت خودرا با دست لمس می کنند.
«جاناتان بال» استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام اظهار داشت: در پژوهشی که تحت شرایط کنترل شده در بیمارستان انجام شد، ماسک صورت در جلوگیری از انتقال آنفلوآنزا خوب عمل کرد. هر چند وقتی به تحقیقات مربوط به استفاده از ماسک در میان عموم مردم نگاه نماییم، می بینیم نتایج متفاوت می باشد. نگهداشتن ماسک روی صورت برای مدت طولانی مشکل است.
دکتر «کانر بامفورد» از «موسسه پزشکی تجربی ولکام-ولفسون» یادآوور شد، رعایت چند اصول ساده بهداشتی بسیار موثرتر است. پوشاندن دهان هنگام عطسه، شستن دست ها و تماس نداشتن دست شسته نشده با دهان می تواند خطر انتقال ویروس های تنفسی را کم کند.
این گزارش در شماره هفتم اوت مجله Science Advances انتشار یافته است.منبع:

1399/05/20
13:53:50
5.0 / 5
1877
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزینیک