ساخت ضد آفتاب فضایی هم

ساخت ضد آفتاب فضایی هم

پژوهشگران با الهام از ضدآفتاب، محافظی برای فضانوردان ابداع نموده اند كه از آنها در مقابل اشعه های خطرناك فضایی محافظت می كند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، پژوهشگران دانشگاه «نورث وسترن» با ساختن نوع جدیدی از ملانین غنی شده با سلنیوم، یک ماده بیولوژیکی به نام «سلنوملانین» ایجاد کردند که از بافت های انسانی محافظت می کند.
آزمایش این ماده بیولوژیکی در آزمایشگاه نشان داد که سلول هایی که به این ضد آفتاب آغشته شده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض دوز کشنده ای از اشعه، چرخه عادی حیاتشان را ادامه دادند.
آزمایش های دیگر نشان دادند، زمانی سلنوملانین به خودی خود در بدن تکثیر می شود که سلول ها مواد مغذی مناسب دریافت کنند؛ بدین سان فضانوردان می توانند هنگام سفر به فضا محافظی برای بدنشان تولید کنند.
ناتان جیانشی رهبر این تحقیق اظهار داشت: توجه بیش از پیش به سفرهای فضایی و نیاز به مواد زیستی که چند کاربردی هستند و از بدن انسان دربرابر اشعه های رادیواکتیو محافظت می کنند، سبب شده تحقیقات زیادی درباره ظرفیت های ملانین صورت گیرد.
وی اضافه کرد: وی کائو یکی از همکاران ما در تحقیق پست دکتری خود متوجه شد ملانین حاوی سلنیوم قابلیت بهتری برای حفاظت در مقابل اشعه ها دارد.
ملانین در بیشتر ارگانیسم های زمین وجود دارد. هرچند این ماده بعنوان رنگدانه پوست و مو و چشم معروف است، اما از سلول ها در مقابل اشعه های رادیواکتیویته نیز محافظت می کند.


1399/05/12
14:09:45
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: دانشگاه , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزینیک