رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس:

سرمایه گذاری روی شركت های دانش بنیان از خروج ارز جلوگیری می كند

سرمایه گذاری روی شركت های دانش بنیان از خروج ارز جلوگیری می كند

به گزارش آزینیك رئیس كمیسیون صنایع مجلس، خروج ارز برای واردات خیلی از محصولات را غیرضروری عنوان نمود و اظهار داشت: دولت باید جهت استفاده از ظرفیت شركت های دانش بنیان برنامه ریزی كند تا برای واردات یك واكسن كوچك مبالغ زیادی ارز از كشور خارج نشود.


عزت الله اکبری تالارپشتی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: کمیسیون صنایع و معادن بااینکه حامی صادرکنندگان کالاهای ایرانی است اما در عین حال از آنها می خواهد که در برگرداندن ارز حاصل از صادرات تابع مقررات دولت باشند.
رییس کمیسیون صنایع مجلس، متخصصان ایرانی را قادر به تامین نیازهای داخلی کشور دانست و اظهار داشت: باور داریم هر چیزی را که مملکت ما نیاز داشته باشد تولیدکنندگان ایرانی، شرکت های دانش بنیان و دانشمندان و صنعت گران ما حتما قدرت تولید آنرا دارند منتها این فرصت و امکانات باید در اختیار آنها گذاشته شود.
وی به نشست کمیسیون صنایع با شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان این مساله را مطرح نمودند که برای نهاده های دامی حدود ۱۲ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود که اگر فقط یک میلیارد از این مبلغ به شرکت های دانش بنیان اختصاص پیدا کند قادر به تامین نهاده ها از منابع داخلی هستند.
اکبری تالارپشتی، خروج ارز از کشور برای واردات خیلی از محصولات را غیرضروری عنوان نمود و اظهار داشت: دولت لازم است جهت استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کند تا برای واردات یک واکسن بیش از ۱۰۰ دلار ارز از کشور خارج نشود.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تشریح نشست های کمیسیون صنایع و معادن مجلس با مقامات دولتی و وزیران کابینه طی هفته های اخیر اظهار داشت: برگزاری این جلسه ها با وزرا و مقام های دولتی سازنده بود و ما آماده کمک به دولت برای تقویت و رونق تولید داخلی هستیم.
اکبری نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه را تصریح کرد و اضافه کرد: وزیر امور خارجه و همراهانشان از طرح های کمیسیون استقبال خوبی کردند و کمیته مشترکی با وزارت خارجه برای صادرات تشکیل داده ایم تا بتوانیم این حوزه را با همفکری تقویت نماییم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تشکیل کارگروهی جهت بررسی وضعیت خودرو در کشور در این کمیسیون آگاهی داد و اظهار داشت: کمیسیون صنایع بحث گرانی خودرو، قطعات آن و کمبودها در این عرصه را هم پیگیری می کند.
اکبری تالارپشتی، مشکلات ساختاری حوزه صنایع خصوصاً صنعت خودروسازی را تصریح کرد و اشاره کرد: باید بررسی شود که چرا خودروسازانی که بارها از خودکفایی در تولید قطعات آگاهی داده اند حالا وابسته به واردات هستند.
دولت باید به اندازه سهمش در تصمیمات صنعت خودرو مشارکت کند
وی، سهم ۱۴ درصدی دولت در صنعت خودروسازی را تصریح کرد و اظهار داشت: دولت باید به اندازه سهمش در تصمیمات مشارکت داشته باشد اما متاسفانه بیشتر از آن دخالت دارد و این مساله به خودی خود مشکل زاست.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: از سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که صادرات انجام داده و ارز به دست آورده و باید آن را خرج توسعه معادن کشور کند می خواهند قسمتی از این ارز را به ایران خودرو دهد تا وسایل الکترونیکی خودرو و... را وارد کند، این تحقیر دانشمندان و مدیران ماست.
ظرفیت های قطعی حوزه معدن کشف نشده است
اکبری تالارپشتی، دوران ریاست خود بر کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم را تصریح کرد و اضافه کرد: در مجلس هشتم، بودجه اکتشاف معدن در کشور ۲.۵ میلیارد تومان بود که به۱۰۸ میلیارد تومان یعنی ۵۰ برابر افزایش یافت.
وی اظهار داشت: اگر می خواهیم توسعه معادن داشته باشیم، باید اکتشاف داشته باشیم و بدانیم که چقدر زغال سنگ، سرب، روی، آلومینیوم و... داریم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن با اعلان اینکه اکتشاف در معدن یک اصل است، افزود: ما همه جا را اکتشاف نکرده ایم و هنوز ظرفیت های قطعی را نمی دانیم.
اکبری تالارپشتی با اعلان اینکه باید ایمیدرو را تشویق کرد تا بخش معدن توسعه پیدا کند، اضافه کرد: حوزه های اشتغال، ارز، صادرات و دیگر حوزه ها با رونق معادن رونق می گیرند و بیمه می شوند.
نماینده ادوار مجلس استفاده حداکثری از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی را از اولویت های کمیسیون صنایع مجلس عنوان نمود و اظهار داشت: وجود بازار صادراتی یکی از ملزومات جهش تولید است بدین سبب باید با دیپلماسی اقتصادی برای محصولات ایرانی بازارهای صادراتی پیدا کرد.
وی، تشکیل شبکه ملی اطلاعات، دیپلماسی پارلمانی و استقرار نظامات جامع را از دیگر اولویت های کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم عنوان نمود.
ارائه طرح دوفوریتی گردنگیر دولت به استقرار نظامات جامع
اکبری تالارپشتی از قصد این کمیسیون برای ارائه طرح دو فوریتی گردنگیر دولت به استقرار نظامات جامع آگاهی داد و اظهار داشت: نیازمند نظام جامع تولید و توزیع و نظام جامع تامین مالی، بانکی و پولی هستیم.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نظام جامع خدمات گمرکی و تعرفه، نظام جامع مالیاتی و نظام جامع مشوق ها را از دیگر نظامات مورد نظر کمیسیون صنایع و معادن عنوان نمود و اظهار داشت: کمیته مشترکی با وزارت اقتصاد و دارایی تشکیل داده ایم و در حال نهایی کردن این نظامات هستیم و امیدواریم تا آخر هفته نهایی شده را تقدیم هیات رییسه نماییم.
وی با اعلان اینکه تابحال نظام جامع در بعضی حوزه ها نداشته ایم، اظهار داشت: بطور مثال، گرفتن مالیات برای خرج کردن نیست. باید از تولیدکننده، مصرف کننده و صادرکننده مالیات گرفته شود اما این مالیات در چرخه اقتصادی بچرخد و زیرساخت ها را تقویت کند.
اکبری تالارپشتی اشاره کرد: حتی پولی که این همه تورم به وجود آورده و در بورس جمع شده باید به چرخه تولید وارد شود و یکی از برنامه های کمیسیون هم همین است که درصد قابل توجهی از منابعی که در بورس جمع شده به سمت ایجاد زیرساخت ها و تولید هدایت شود.منبع:

1399/05/09
22:49:51
5.0 / 5
1707
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک