ستاری:

شركت های دانش بنیان نقش اساسی در مهار كرونا داشتند

شركت های دانش بنیان نقش اساسی در مهار كرونا داشتند

ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: شركت های دانش بنیان با تأمین نیازهای داخلی از همان روزهای نخست شیوع ویروس كرونا، نقش مهمی در مهار این ویروس ایفا كردند.


سورنا ستاری روز شنبه در حاشیه بهره برداری از پارک علم و فناوری همدان در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: اتفاقات خوبی در شرکت های دانش بنیان ضد کرونا رخ داد و فناوران ایرانی به خوبی به مبارزه با این ویروس پرداختند.
وی تصریح کرد: مدت های زیادی است که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی واردات خاصی نداریم و شرکت های دانش بنیان داخلی نیازهای کشور را برطرف می کنند.
ستاری عنوان کرد: دستگاه تولید ماسک، تجهیزات پزشکی و ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) در داخل کشور ایجاد می شود و در این زمان حتی یک ونتیلاتور که روند ساخت پیچیده ای دارد به کشور وارد نشده است.
وی با اشاره به اینکه انواع تجهیزات مورد نیاز اتاق های آی. سی. یو، دستگاه سی تی اسکن و انواع دستگاه های اندازه گیری هم در داخل کشور تولید می شود افزود: چند داروی جدیدی که اخیرا وارد فهرست دارویی کشور شده توسط شرکت های دانش نیان تولید می شود.
رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: هم اکنون نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای جهان داروی درمان بیماری کرونا ساخته نشده است.
ستاری تصریح کرد: صندوق های پژوهش و فناوری بگونه ای طراحی شدند تا مشکلات فناوران و شرکت های دانش بنیان را بشناسند و به سادگی تسهیلات را در اختیار آنها قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر یکی از اهداف شکل گیری صندوق های پژوهش و فناوری است اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸، شرکت های دانش بنیان ایران، نزدیک به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند.
در سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به همدان، اولین مرحله ساختمان پارک علم و فناوری این استان بهره برداری شد. ساختمان اصلی این پارک، ۶ هزار متر مربع وسعت دارد و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۸۹ شروع شده بود.
در ادامه سفر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همدان، عملیات اجرایی مراحل بعدی این پارک، برای ساخت ساختمان های مربوط به شرکت های فناور، انجام شد.
بهره برداری از صندوق پژوهش، فناوری و نوآوری همدان هم از دیگر برنامه های این سفر بود.
چهار مرکز نوآوری این استان هم به صورت برقراری ارتباط تصویری کار خویش را به صورت همزمان در همدان شروع کرد.
بر اساس آخرین آمار، ۲۴۴ واحد فناور در استان همدان فعالیت می نمایند که ۵۸ واحد آن متعلق به دانشگاه بوعلی سینا و ۱۳ واحد دیگر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا است.منبع:

1399/05/06
13:16:57
5.0 / 5
1691
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک