تشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

تشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

آزینیك: یك گروه تحقیقاتی از دانشگاه كره جنوبی، روشی ارائه كردند كه با بهره گیری از آن می توان به سرعت و با دقت بالا سرطان ریه را حتی در مراحل اولیه آن با آزمایش خون بیمار تشخیص داد.


به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با توسعه فناوری تشخیصی جدید، امکان شناسایی سرطان ریه حتی در مراحل اولیه آن با آزمایش خون بیمار فراهم می شود، در این روش با فناوری نانو و طیف سنجی رامان می توان از یک قطره خون بیمار برای تشخیص سرطان ریه استفاده کرد، این روش در مراحل آزمایشگاهی بوده و هنوز تجاری سازی نشده است.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره به رهبری کیم هیون گو و چوی یئون هو روشی ارائه کردند که با بهره گیری از آن می توان به سرعت و با دقت بالا سرطان ریه را تشخیص داد، این پروژه که در بیمارستان گورو در دانشگاه کره انجام شده به فناوری ختم شده که در آن تنها با یک قطره از خون بیمار می توان سرطان ریه را شناسایی کرد.
این گروه تحقیقاتی اگزوزم هایی را از سلول های محیط کشت ۲۰ فرد سالم استخراج کرده و آنها را با نمونه های ۴۳ بیمار مبتلا به سرطان که در مراحل یک و دو سرطان ریه بودند مقایسه کردند، در این پروژه با بهره گیری از طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی و با کمک فناوری نانو، بیش از ۲هزار سیگنال طیف سنجی رامان تشخیص داده شد.
با استفاده از این سیگنال ها، پژوهشگران یک سامانه هوش مصنوعی مجهز به یادگیری عمیق را به شکلی آموزش دادند که بتواند با موفقیت سلول های سالم را از اگزوزم های سلول های سرطانی تفکیک کند و این کار با دقت ۹۵ درصد انجام شد، این گروه موفق شدند اگزوزم های بیماران مبتلا به سرطان ریه را نسبت به اگزوزم های حاصل از سلول های سرطان ریه با حساسیت ۸۴ درصد و انتخاب گری ۸۵ درصد دسته بندی کنند.
این تیم تحقیقاتی معتقد می باشد که با این روش حتی بیماران مبتلا به سرطان ریه که در مرحله اول هستند و تشخیص زودهنگام آنها دشوار است، می توانند در مدت زمان نیم ساعت تنها با یک قطره خون، مورد آزمایش قرار گرفته و ابتلای آنها به سرطان ریه مشخص شود.
کیم در این خصوص اظهار داشت: با استفاده از این فنآوری، بیمارستان ها می توانند آزمایش خون را برای شناسایی سرطان ریه به کار گیرند و آزمایش CT را فقط درصورت ضرورت انجام دهند چونکه این آزمایش بیمار را در معرض تابش های خطرناک قرار می دهد، این روش جدید بسیار مهمست برای اینکه می تواند بیماران را در مرحله اول بیماری با دقت نسبتا بالایی شناسایی کند.منبع:

1399/05/03
15:03:27
5.0 / 5
1939
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک