بهبود سریعتر عملكرد زانو در مبتلایان آرتروز زانو با كمك سلول های بنیادی

بهبود سریعتر عملكرد زانو در مبتلایان آرتروز زانو با كمك سلول های بنیادی

آزینیك: تحقیقات دانشگاه علوم پزشكی مشهد روی چندین گروه بیمار مبتلا به آرتروز زانو نشان داد، استفاده از سلول های بنیادی برای درمان، عملكرد غضروف را با سرعت بیشتری بهبود می بخشد و ماندگاری بالاتری دارد.


به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری، فرسودگی اعضای بدن اتفاقی است که با افزایش سن رخ می دهد. غضروف ها هم پیر می شوند و سالمندان بسیاری را دیده ایم که به سبب درد در پاها توان راه رفتن ندارند. اغلب در آنها غضروف زانو گرفتار مشکل شده است و آرتروز زانو نام این بیماری است.
این بیماری زانو از شایع ترین شکل های آرتروز است که خیلی از کارهای روزمره افراد را مختل می کند. علاوه بر آن بیمار ناچار به تحمل درد شدیدی است. هم اکنون درمان اساسی برای آن وجود ندارد و تنها با ترزیق داروهای مسکن درد را تخفیف می دهند.
البته دریچه امیدی وجود دارد و آن هم استفاده از سلول های بنیادی سلول های کوچکی است که توانمندی بسیار دارند و در عصر حاضر امید بیماران زیادی در سراسر جهان شده است.
محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برای درمان آرتروز زانو مشغول تحقیق و فعالیت روی این سلول ها هستند. تنها درمان بیماران مبتلا به آرتروز مسکن و تزریق کورتن داخل زانو است. از آنجائیکه رگی در مفصل ها وجود ندارد، تزریق دارو نیز سختی های خودرا دارد و ترمیم آن دشوار است.
اما سلول های بنیادی می تواند درمان مناسبی در این عرصه باشد، به خصوص برای افراد سالمند که دارو مشکلاتی را برای سیستم گوارش آنها به وجود می آورد.
درمان با سلول های بنیادی بمراتب کم خطرتر است، برای اینکه سلول از پیکر شخص گرفته می شود و مشکلات خود ایمنی را نیز ایجاد نمی کند.
در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی چندین گروه بیمار مبتلا به آرتروز زانو با روش های درمان گوناگون کار شد. نتیجه تحقیقات نشان داد، در گروهی که از سلول های بنیادی برای درمان استفاده شده بود، بهبود عملکرد غضروف با سرعت بیشتری رخ داده است و البته ماندگاری بالاتری نیز دارد.
سلول های بنیادی توانمندی تبدیل شدن به سلول های دیگر را دارند. این سلول ها با تمایز یافتن به غضروف عملکرد بیمار را بهبود می بخشند.
این تحقیقات در مرحله پیش بالینی قرار دارد. ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه تحقیقات در این عرصه از پژوهشگران و پژوهشگران حمایت می کند.


1399/04/27
11:42:21
5.0 / 5
1668
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک