سلول های بنیادی درد بیماران مبتلا به آرتروز را می كاهد

سلول های بنیادی درد بیماران مبتلا به آرتروز را می كاهد

محققان در صدد هستند با سلول های بنیادی، درد بیماران مبتلا به ارتروز را كاهش دهند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، فرسودگی اعضای بدن اتفاقی است که با افزایش سن رخ می دهد. غضروف ها هم پیر می شوند. سالمندان بسیاری را دیده ایم که به دلیل درد در پاها توان راه رفتن ندارند. اغلب در آنها غضروف زانو گرفتار مشکل شده است. آرتروز زانو نام بیماری است که درگیرش شده اند.
این بیماری رایج زانواز شایع ترین شکل های آرتروز است که خیلی از فعالیتهای روزمره افراد را مختل می کند. علاوه بر آن بیمار ناچار به تحمل درد شدیدی است. هم اکنون درمان اساسی برای آن وجود ندارد. تنها با ترزیق داروهای مسکن درد را تخفیف می دهند.
البته دریچه امیدی وجود دارد. استفاده از سلول های بنیادی سلول های کوچکی که توانمندی بسیار دارند و در عصر حاضر امید بیماران زیادی در سرتاسر جهان شده اند.
محققان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم روی این سلول ها برای درمان آرتروز زانو مشغول تحقیق و فعالیت هستند.
تنها درمان بیماران مبتلا به آرتروز مسکن و تزریق کورتن داخل زانو است. از آنجائیکه رگی در مفصل ها وجود ندارد، تزریق دارو هم سختی های خویش را دارد و ترمیم آن دشوار است. اما سلول های بنیادی می تواند درمان مناسبی در این عرصه باشد، خصوصا برای افراد سالمند که دارو مشکلاتی را برای سیستم گوارش آنها بوجود می آورد. درمان با سلول های بنیادی به مراتب کم خطرتر است، چونکه سلول از بدن شخص گرفته می شود و مشکلات خود ایمنی را هم ایجاد نمی نماید.
در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی چندین گروه بیمار مبتلا به آرتروز زانو با روش های درمان گوناگون کار شد. نتیجه تحقیقات نشان داد، در گروهی که از سلول های بنیادی برای درمان استفاده شده بود، بهبود عملکرد غضروف با سرعت بیشتری رخ داده است و البته ماندگاری بالاتری هم دارد.
سلول های بنیادی توانمندی تبدیل به سلول های دیگر را دارند. این سلول ها با تمایز یافتن به غضروف عملکرد بیمار را بهبود می دهند. البته این تحقیقات در مرحله پیش بالینی قرار دارد. ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برای توسعه تحقیقات در این عرصه از محققان و پژوهشگران حمایت می کند.


منبع:

1399/04/26
12:47:53
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک