پرتاب مدارگرد مریخ به تاخیر افتاد

پرتاب مدارگرد مریخ به تاخیر افتاد

پرتاب نخستین مدارگرد امارات متحده عربی به سمت مریخ كه قرار بود روز سه شنبه از مركز فضایی تانگاشیما ژاپن صورت گیرد، به روز پنجشنبه ۱۶ ژوئیه (۲۶ تیر) موكول شد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این کاوشگر که «امید» (هوپ) نام دارد در ۶ سال قبل بعنوان روشی برای انگیزه بخشی علوم و فناوری در امارات متحده عربی طراحی شده است.
قرار بود این کاوشگر ساعت ۲۱: ۵۱ دقیقه به وقت انگلیس از مرکز فضایی Tanegashima در ژاپن پرتاب شود، اما به سبب نامساعد بودن شرایط آب و هوایی در سایت پرتاب، حالا این پرتاب به روز پنجشنبه ۱۶ ژوئیه و ساعت ۲۱: ۴۳ دقیقه به وقت انگلیس موکول شده است.
مدارگرد امید (هوپ) اوایل سال ۲۰۲۱ به مریخ خواهد رسید، سپس از سه ابزار علمی خود برای مطالعه جو، آب و هوا و اقلیم سیاره سرخ از بالا استفاده می نماید. اعضای تیم مأموریت می گویند، مشاهدات این کاوشگر می تواند به محققان در درک انتقال طولانی مدت مریخ را از یک دنیای نسبتا گرم و مرطوب به یک سیاره سرد و بیابانی که امروز می شناسیم، کمک نماید. این انتقال با از بین رفتن جو ضخیم مریخ توسط بادهای خورشیدی اتفاق افتاده است.
مدارگرد «امید» (هوپ) توسط مرکز فضایی «محمد بن راشد» در امارات و با همکاری دانشگاه «کلرادو بولدر»، دانشگاه ایالتی «آریزونا» و دانشگاه «کالیفرنیا برکلی» آمریکا ساخته شده است. «هوپ» نخستین مأموریت علمی میان سیاره ای است که توسط یک کشور اسلامی عرب انجام می شود.
علاوه بر مدار گرد «امید»، مقرر است در این ماه میلادی دو فضاپیمای جدید هم از سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و چین برای سفر به مریخ به فضا پرتاب شوند.
دلیل انتخاب ماه ژوئیه برای انجام مأموریت ها به مریخ این است که در فاصله زمانی میان اواسط ماه ژوئیه و اواسط ماه آگوست، زمین و مریخ در وضعیت مناسبی نسبت یکدیگر قرار می گیرند که سبب می شود کمترین مسافت برای سفر میان این دو سیاره ایجاد شود.
اگر این مأموریت ها طبق برنامه پیش روند، نخستین فضاپیمایی که هفته جاری به سمت مریخ پرتاب می شود، اوایل سال آینده میلادی به این سیاره سرخ خواهد رسید. این فضاپیماها به تعدادی دیگر از مدارگردها، کاوشگرها و لندرهایی (سطح نشینانی) که از قبل این سیاره سرخ را بررسی می کنند، خواهند پیوست. همینطور هر کدام از این فضاپیماها وظیفه دارند به سوالاتی که هیچ فضاپیمای دیگری قبل از این جواب نداده است، پاسخ دهند.
«آلیس گورمن»، عتیقه شناس فضایی در دانشگاه «فلیندرز» در آمریکا، اظهار داشت: ورود چین و امارات متحده عربی به اکتشاف مریخی، زمینه ای است که تابحال تحت تسلط آمریکا و روسیه بوده است و برای مأموریت های آتی به این سیاره سرخ سودمند خواهد بود. این کشورها علاوه بر بررسی علم جدید، همینطور سرگرم آزمایش انواع مختلفی از فناوری ها هستند.
پس از پرتاب مدار گرد «امید» به مریخ، چین در مأموریت جدید خود به مریخ نخستین مجموعه از یک مدارگرد، لندر (فرودگر) و کاوشگر را به این سیاره سرخ ارسال خواهد نمود. این مأموریت که «تیان ون-۱» نام دارد دومین تلاش چین برای ارسال یک فضاپیما به مریخ است. مقرر است این مأموریت در تاریخ ۲۳ ژوئیه (دوم مرداد) صورت گیرد.
مدار گرد «Yinghuo-۱»، در نخستین مأموریت چین به مریخ، در سال ۲۰۱۲ سوار بر فضاپیمایی که سازمان فضایی روسیه آنرا ساخته بود، سقوط کرد و از بین رفت، اما حالا چین در دومین مأموریت به این سیاره سرخ از فناوری های خود که در برنامه فضایی این کشور با موفقیت استفاده شده اند، استفاده می نماید.
چین در این مأموریت از چتر نجات های تولیدشده برای برنامه خدمه دار پرواز فضایی Shenzhou و سیستم های پیش رانش و هدایت خودکار و طراحی های استفاده شده در فرودگرهای «چانگ-۳» و «چانگ-۴» بر کره ماه، استفاده می نماید.
مقامات چینی در مورد این مأموریت محتاطانه و محرمانه عمل کرده اند و هنوز به صورت رسمی و عمومی مکان فرود نهایی آنرا روی مریخ اعلام نکرده اند، اما ابزارهای علمی «تیان ون-۱» حاکی از یک عملیات اکتشاف گسترده در محیط مریخ است.
مدارگرد تیان ون-۱ دارای ۶ ابزار است که شامل دوربین با وضوح بالا، مغناطیس سنج و طیف سنج مواد معدنی است که به اعضای تیم مأموریت این امکان را می دهد ترکیب سنگ های سطح مریخ را شناسایی کنند.
مریخ نورد تیان ون-۱ هم دارای ۶ ابزار همچون ایستگاه هواشناسی، یک ردیاب میدان مغناطیسی و یک رادار قابل نفوذ به زیر سطح مریخ است که می تواند یخ-آب های زیرسطحی را تا عمق حدود ۱۰۰ متر شناسایی کند.
اگر مأموریت تیان ون-۱ موفق باشد، چین بعد از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، سومین کشوری خواهد بود که یک فضاپیما در مریخ می نشاند و این فرود حماسی می تواند راه را برای کارهای بزرگتر در آینده نزدیک هموار کند؛ همچون اینکه مقامات فضایی چین از تمایل خود برای اجرای یک مأموریت بازگرداندن نمونه های مریخی صحبت کرده اند که احیانا در اوایل سال ۲۰۳۰ پرتاب شود.
و بالاخره پرتاب مریخ نورد «پشتکار» ناسا، آخرین ماموریتی است که در این ماه میلادی (ژوئیه) به این سیاره سرخ انجام می شود؛ ناسا در مأموریت «مارس ۲۰۲۰» خود می خواهد کاوشگر جدید خویش را به نام «پشتکار» (Perseverance) در مریخ قرار دهد.
در صورتی که این کاوشگر با موفقیت بر مریخ فرود آید، این دهمین تلاش موفق آمریکا برای قرار دادن یک ربات بر سطح این سیاره سرخ از سال ۱۹۷۵ خواهد بود؛ همینطور پشتکار به کاوشگرهای دیگری به نام «کنجکاوی» و «این سایت» (InSight‎) که حالا در مریخ هستند، ملحق می شود.
«آبیگایل آلوود» زمین شناس استرالیایی در آزمایشگاه «پیش رانش جت» ناسا که مسئول PIXL - یکی از هفت ابزار مستقر در کاوشگر پشتکار- است، اظهار داشت: پشتکار، نخستین کاوشگری است که مأموریت آن کشف شواهدی از حیات باستانی در مریخ است. مأموریت های قبلی همه به دنبال کشف شواهدی از آب و قابلیت سکونت در مریخ بوده اند.
انجام این مأموریت هم اکنون به ۳۰ ژوئیه (نهم مرداد) موکول شده است.منبع:

1399/04/25
23:37:00
5.0 / 5
1885
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک