توسعه نانوحسگری برای سنجش استرس ورزشكاران از روی عرق

توسعه نانوحسگری برای سنجش استرس ورزشكاران از روی عرق

آزینیك: سنسوری ویژه برای ورزشكاران ساخته شد كه امكان آنالیز نشانگرهای استرس را از روی عرق ورزشكار فراهم می آورد، این نانوحسگر در چارچوب پروژه CHEMsens Spearhead اتحادیه اروپا توسعه یافته است.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پروژه CHEMsens Spearhead با هدف توسعه سنسورهای خمیری حاوی گرافن طراحی شده است، حسگرهایی که می توانند نقش پوست انسان را ایفا کنند.
گرافن ماده ای جادویی با خواص منحصر به فرد است که به سبب خاصیت هایی نظیر استواری بالا جهت استفاده در حوزه های مختلف مناسب می باشد، بنابراین، جای تعجب ندارد که کمیسیون اروپا از پرچمداری گرافن بعنوان یک پروژه بلندپروازانه با بودجه یک میلیارد دلاری حمایت کند تا با تحقیق و توسعه، امکان صنعتی شدن این ماده فراهم گردد.
سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه به پژوهشگران اجازه می دهد تا از گرافن بعنوان یک ماده نوآورانه در بخش مراقبت های بهداشتی استفاده کنند، هم اکنون، پرچمداری گرافن در چندین پروژه مربوط به گرافن همچون پروژه CHEMsens Spearhead سرمایه گزاری نموده است، خمیر چند منظوره ای که در حال توسعه در این پروژه است با بهره گیری از گرافن عامل دار تقویت شده است تا بتواند داده های زیستی را روی پوست بدن انسان جمع آوری کرده و تجزیه و تحلیل کند.
با آنالیز ردیاب های نشانگر اصلی استرس در عرق ورزشکاران نظیر سدیم، پتاسیم، اسیدلاکتیک و گلوکز، این سنسور استرس بیوفیزیکی را اندازه گیری کرده و به آنها کمک می نماید تا آموزش بهینه را در طول ورزش دریافت نمایند.
پائولو ساموری، از پژوهشگران این پروژه اضافه کرد: CHEMsens به تولید نسل جدید سنسورهای بیوشیمیایی برای نظارت بر استرس بیوفیزیکی می پردازد، این فناوری در یک دستگاه قابل حمل جمع شده و می توان هنگام ورزش از آن استفاده کرد، در این پروژه چندین شریک تجاری و تحقیقاتی با هم مشارکت دارند تا نمونه اولیه سنسور ساخته شود.
یکی از اعضای این پرچمداری گرافن در حال توسعه پچ پوشیدنی است که می تواند ازراه دور زخم های مزمن را رصد کند، این سنسور انعطاف پذیر گرافنی به پزشکان و پرستاران اجازه می دهد تا بتوانند زخم های مزمن را با کارایی بالاتری درمان کنند.
گرافن علاوه بر بخش ورزش، در حوزه پزشکی نیز کاربرد دارد، مطالعات نشان می دهد که گرافن می تواند بعنوان حامل برای رهایش دارو استفاده شود، تحقیقات امیدوار کننده ای در حال انجام می باشد که نشان میدهد از گرافن می توان برای معالجه سرطان بهره برد.منبع:

1399/04/25
14:51:38
5.0 / 5
1850
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزینیک