ستاری:

شمار شركتهای دانش بنیان در تابلوی بورس بزودی به ۳۵ می رسد

شمار شركتهای دانش بنیان در تابلوی بورس بزودی به ۳۵ می رسد

معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: 2 شركت دانش بنیان ظرف چند روز آینده وارد تابلوی بورس می شود كه بر همین اساس، تعداد این شركت ها در بورس به 35 مجموعه خواهد رسید.


«سورنا ستاری» روز شنبه در آیین رونمایی رسمی از احراز هویت الکترونیکی در بازار سرمایه ایران در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در طول سال های اخیر اقتصاد کشور با شرکت هایی روبه رو شده که دارای هویت جدید هستند؛ در صورتیکه در گذشته سنخیت چندانی بین این شرکت ها و اقتصاد کشور وجود نداشت.
وی با اعلان اینکه پایه اقتصادی کشور همیشه مبتنی بر منابع زیرزمینی، شرکت های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و سیمان بوده است، اضافه کرد: زمانی که در مورد اقتصاد دانش بنیان و نوآوری صحبت به میان می آید، قیمت گذاری در این شاخصه ها بسختی انجام می شود و ارزش گذاری آنها بعنوان چالش بزرگی برای اقتصاد کشور تلقی خواهد شد که تابحال تجربه نشده است.
ستاری اضافه کرد: در بحث دارایی های نامشهور با چالش همراه هستیم که باید هر چه زودتر این چالش برطرف شود و می توان به جرأت اظهار داشت که این اقدام، کار بسیار سختی خواهد بود.

۳۳ شرکت دانش بنیان در تابلوی بورس
معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ۳۳ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در تابلوی بورس حضور دارند که بزرگترین آنها تا به امروز شرکت آپ و خدمات انفورماتیک بوده است، اظهار داشت: ۲ شرکت دیگر نیز تا چند روز آینده وارد تابلوی بورس خواهند شد که در مجموع تعداد شرکت های دانش بنیان حاضر در تابلوی بورس به عدد ۳۵ خواهد رسید.
وی اظهار نمود: برمبنای آمار موجود، پنج هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که ارزش آنها سال قبل برای فروش رقمی حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
ستاری با اشاره به اینکه حدود ۱۶ شرکت، تأییدیه اولیه برای ورود به بورس و فرابورس را دریافت کرده اند، اضافه کرد: زمانی که از شرکت های دانش بنیان صحبت به میان می آید، منظور فقط شرکت های IT نیست؛ بلکه انواع شرکت ها در حوزه های مختلف مانند تکنولوژی و هوافضا را شامل می شوند.

آینده شرکت های دانش بنیان در بورس
معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه شرکت ها، آینده خودرا در بورس می بینند، اظهار داشت: شرکت ها حالا به حدی بزرگ شده اند که بهترین بازار برای جذب سرمایه را بازار سرمایه می بییند.
وی اشاره کرد: تابحال جلسات زیادی برای ترغیب شرکت ها بمنظور ورود به بورس برگزار شده تا بجای دریافت وام بوسیله بازار سرمایه مبادرت به تامین مالی کنند.
معاون عملی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: عدد قابل توجهی از تامین مالی توسط بانک ها انجام می شود؛ در صورتیکه استارتاپ ها با وام رشد نخواهند کرد و باید اقدامی صورت گیرد تا تامین مالی این شرکت ها بوسیله بازار سرمایه صورت گیرد.

حضور ۹ صندوق جسورانه در بورس
ستاری با اعلان اینکه توسعه صندوق های جسورانه از دیگر اقدامات مهم انجام شده در سال های گذشته است، اضافه کرد: حالا ۹ صندوق جسورانه در بورس وجود دارد و برای پذیره نویسی ۱۳ صندوق دیگر موافقت صورت گرفته است.
وی با اعلان اینکه توسعه صندوق جسورانه از بستر بورس، جزو اقدامات مهمی بوده که بسیار پیگیر آن بوده ایم، اظهار داشت: خوشبختانه همکاری خوبی دراین زمینه با سازمان بورس و فرابورس انجام شده و بشدت از توسعه صندوق جسورانه حمایت خواهیم کرد.
ستاری با اشاره به اینکه موضوع سکوی تامین مالی جمعی، همچون مباحثی است که پیگیر آن هستیم، اضافه کرد: این مساله بعنوان فرهنگ جدیدی تلقی می شود که در سال های اخیر توسعه زیادی پیدا کرده است.

سامانه سجام، تأثیرگذارترین سامانه در کشور
وی، سامانه سجام را یکی از سامانه های تأثیرگذار دانست و اظهار داشت: همین که در مدت کوتاه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بهترین خدمات را عرضه کرده، می تواند قابل تقدیر باشد.
ستاری با تاکید بر اینکه هوش مصنوعی برای توسعه باید دارای مشتری باشد، اشاره کرد: سجام یک سامانه هوش مصنوعی فوق العاده است که کمتر کشوری از چنین تکنولوژی برخوردارست.

سازمان بورس موجب و بانی توسعه شرکت های دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار نمود: بزودی در ایران بزرگترین شرکت ها، شرکت های دانش بنیان خواهند شد که بر روی تابلوی بورس این اتفاق برای آنها رخ خواهد داد و فرهنگ جدید را با خود به ارمغان خواهند آورد.
وی اظهار داشت: همکاری که در این سالها با سازمان بورس صورت گرفته موجب توسعه شرکت های دانش بنیان شده است.


1399/04/23
11:38:32
5.0 / 5
1978
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزینیک