ساخت رباتی كه سرعت تحقیقات علمی را بیشتر می كند

ساخت رباتی كه سرعت تحقیقات علمی را بیشتر می كند

آزینیك: پژوهشگران انگلیسی از یك همكار رباتیك رونمایی كرده اند كه می تواند بدون خستگی 24 ساعته در آزمایشگاه كار كند و سرعت تحقیقات علمی را افزایش دهد.


به گزارش پایگاه اینترنتی بی. بی. سی. نیوز، این فناوری که توسط پژوهشگران دانشگاه «لیورپول» در انگلیس ابداع شده، قسمتی از چیزی است که «انجمن سلطنتی شیمی» انگلیس آنرا یک عصر جدید دیجیتالی برای علم عنوان کرده است.
این سازمان اعلام نموده است که استفاده از هوش مصنوعی، رباتیک و محاسبات پیشرفته بعنوان مجموعه از فناوری ها برای حفظ تحقیق و توسعه و سرعت تحقیقات در این زمان که پژوهشگران اندکی به سبب رعایت فاصله اجتماعی می توانند به آزمایشگاه های خود بازگردند، حیاتیست.
این فناوری به پژوهشگران اجازه می دهد تا در صورتیکه در قرنطینه به سر می برند، به تحقیقات خود درباب کشف چاره هایی برای چالش های جهانی همچون ابداع درمان هایی برای بیماری کووید-۱۹ ادامه دهند.
این ربات ۱۰۰ هزار پوندی که قابل برنامه ریزی است از نتایج تحقیقات خود می آموزد که آزمایش های خودرا اصلاح کند. همین طور می تواند به صورت خودکار کند؛ بدین سبب پژوهشگران با بهره گیری از آن می توانند از منزل آزمایشات خودرا انجام دهند.
به گفته پژوهشگران، چنین فناوری می تواند سرعت اکتشافات علمی را هزار برابر سریعتر کند. این ربات محقق هم اکنون سرگرم انجام یک سری آزمایشات برای یافتن کاتالیزوری است که بتواند به واکنشی که در داخل سلول های خورشیدی رخ می دهد، سرعت ببخشد.
اما بگفته پروفسور «اندی کوپر» محقق علم مواد که این ربات را در آزمایشگاه خود قرار داده است، از این ربات می توان برای مبارزه مقابل کووید-۱۹ نیز استفاده نمود. کووید-۱۹ و تغییرات اوضاع اقلیمی جهان همچون مشکلاتی هستند که به همکاری بین المللی نیاز دارد؛ بدین سبب دیدگاه ما این است که باید در سرتاسر جهان ربات هایی مانند این ربات داشته باشیم که به یک مغز متمرکز متصل باشند.
وی همین طور افزود: امروزه در صورتیکه پژوهشگران نیز باید زمان حضور خودرا در آزمایشگاه محدود و فاصله اجتماعی را از یکدیگر رعایت نمایند، این ربات می تواند کارهای آنها را انجام دهد. این ربات خسته نمی گردد، ۲۴ ساعته کار می کند و به تعطیلات نیاز ندارد.
کوپر در یادداشت جدی تری عنوان نمود که این ربات به سرعت انجام تحقیقات شدت می بخشد و به آسانی می تواند هزاران نمونه را مورد آزمایش قرار دهد؛ بدین سبب وقت پژوهشگران را برای تمرکز بر ابداع نوآوری ها و راهکارهای جدید آزاد می کند.
این محقق با اشاره به ربات هایی که برای انجام تحقیقات در فضا طراحی شده اند، اظهار داشت: ماشین هایی مانند این ربات نیز می توانند آزمایش های خطرناکی - مانند استفاده از مواد شیمیایی سمی تر - انجام دهد.منبع:

1399/04/19
15:29:11
5.0 / 5
1992
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک