بر اساس نتایج یك مطالعه جدید

قطب جنوب سریعتر از سایر نقاط جهان گرم شده است

قطب جنوب سریعتر از سایر نقاط جهان گرم شده است

به گزارش آزینیك نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است كه قطب جنوب سه برابر سریعتر از سایر نقاط جهان گرم شده است.


به گزارش خبرگزاری رویترز، محققانی که در زمینه آب و هوا مطالعه می کنند، مدتها تصور می کردند فضای داخلی قطب جنوب امکان دارد نسبت به گرم شدن هوا بسیار حساس نباشد، اما تحقیقات اخیر آنها تغییر قابل ملاحظه ای را نشان داده است.
این مطالعه که در مجله nature انتشار یافته، نشان داد؛ ضریب گرمایش قطب جنوب در ۳۰ سال گذشته سه برابر متوسط گرمایش سایر نقاط کره زمین بوده است. این شتاب گرمایش در قطب جنوب، محققان را به شدت نگران کرده است و آنها حدس می زنند که فعالیتهای بشری بر گرمایش این منطقه نسبت به سایر نقاط جهان، تأثیر بیشتری دارد. بررسی ثبت دما در ۲۰ ایستگاه هواشناسی قطب جنوب نشان داده است ضریب گرمایش این منطقه هفت برابر دمای طبیعی بوده است.
«کایل کلم» از دانشگاه «ویکتوریا نیوزیلند» که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: به نظر می آید قطب جنوب از الگوی عمومی گرمایش کره زمین دور بوده است. ضریب گرمایش در این منطقه به شدت افزایش یافته و به حدی رسیده که در سایر مناطق بی سابقه است.
دمای متوسط قطب جنوب معمولا بین ۲۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر است. ولی پژوهش جدید نشان داده است که دمای متوسط این مناطق در فاصله زمانی میان سال های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۸، حدود ۱.۸ درجه سانتی گراد افزایش یافته است. در صورتیکه متوسط افزایش دمای سایر نقاط کره زمین در همین بازه زمانی بین ۰.۵ تا ۰.۶ درجه بوده است.
به گفته محققان این مورد نشان داده است که قطب جنوب هم به موج عمومی گرمایش کره زمین پیوسته که به نظر خطرناک می باشد.


1399/04/11
13:42:13
5.0 / 5
2384
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک