فوگاكو ژاپن عنوان قدرتمندترین ابررایانه جهان را از آن خود كرد

فوگاكو ژاپن عنوان قدرتمندترین ابررایانه جهان را از آن خود كرد

به گزارش آزینیك ابر كامپیوتر ژاپنی به نام «فوگاكو» با پشت سر گذاشتن قدرتمندترین ابر كامپیوتر جهان به نام «سامیت» كه متعلق به آمریكاست، در صدر لیست ۵۰۰ ابر كامپیوتر برتر جهان قرار گرفت.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، ابررایانه فوگاکو در مرکز علوم محاسباتی RIKEN در «کوبه» ژاپن نصب شده و فقط بعضی از فعالیتهای عملیاتی خویش را در ماه جاری شروع کرده است. سرعت پردازش فوگاکو ۴۱۵.۵ پتافلاپس است که ۲.۸ برابر سریع تر از ابررایانه سامیت با سرعت پردازش ۱۴۸.۸ پتافلاپس است.
به گفته طراحان فوگاکو، سرعت این ابررایانه در بهترین حالت به هزار پتافلاپس می رسد که رکوردی بی سابقه در طول تاریخ است. این ابررایانه ۱۵۸ هزار و ۹۷۶ پردازنده دارد. هر یک از این پردازنده ها معروف به A۶۴FX که توسط فوجیتسو تولید شده دارای ۴۸ هسته است. معماری این پردازنده ها مبتنی بر طراحی شرکت «آی.آر. ام» است.
در حال حاضر پس از ابررایانه فوگاکو ژاپن و سامیت آمریکا که به ترتیب رتبه های اول و دوم را دارند، ابررایانه «سیرا» در آمریکا با سرعت ۹۴.۶ پتافلاپس رتبه سوم را از آن خود کرده است. ۲ ابر کامپیوتر چین به نامهای Sunway TaihuLight و Tianhe-۲A با سرعت های ۹۳ و ۶۱.۴ پتافلاپس هم به ترتیب رتبه های چهارم و پنجم را به دست آورده اند.
قرار است فوگاکو فعالیت عملیاتی کامل خویش را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند.منبع:

1399/04/03
15:05:45
5.0 / 5
2755
تگهای خبر: اینترنت , كامپیوتر , نصب
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک