نانوسیستم هوشمند برای كاهش عوارض داروهای شیمی درمانی

نانوسیستم هوشمند برای كاهش عوارض داروهای شیمی درمانی

به گزارش آزینیك محققان موسسه فناوری های پیشرفته شنژن در آكادمی علوم چین موفق به توسعه نانوسیستم هوشمندی شدند كه می تواند داروهای شیمی درمانی را تقویت كند و اثرات منفی آنها را كم كند.


به گزارش روز دوشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، داروهای شیمی درمانی هسته اصلی روش های درمان سرطان هستند. با این وجود به علت اثرات جانبی منفی این نوع داروها، استفاده از آنها با مشکلاتی روبرو است و در عین حال استفاده از داروهای شیمی درمانی منجر به مقاومت هایی در سلول های سرطانی می شود.
بنابراین، لازم است داروهای شیمی درمانی بگونه ای اصلاح شوند که کمترین اثرات منفی را داشته و همینطور مقاومت دارویی در تومورهای سرطانی ایجاد نکنند. با استفاده از نانوساختار طلا و لیپوزوم، نانوسیستم هوشمندی ساخته شده که می تواند اثربخشی داروهای شیمی درمانی را بهبود بخشیده و در عین حال عوارض جانبی دارو را بکاهد.
این نانوسیستم هوشمند شامل لیپوزوم حساس به دما است که روی سطح نانوقفس های طلا را پوشش داده است. درون این نانوقفس ها، داروی شیمی درمانی دوکسوروبیسین قرار داده شده است. این ساختار به طول موج پرتوهای مادون قرمز نزدیک حساس بوده و درصورت تابش این طول موج، دارو از درون این نانوسیستم رهاسازی می شود. در واقع این نانوسیستم با ترکیب شیمی درمانی و نوردرمانی بوجود آمده و برای مقابله با سرطان پستان به کار گرفته شده است.
پوشش لیپوزوم های زیست سازگار باعث بهبود جذب دارو از راه سلول می شود و همینطور میزان نشت دارو در طول چرخه حیات دارو به حداقل می رسد.
این نانوسیستم هوشمند دارای قابلیت تبدیل انرژی بوده و تابش نور را به گرما تبدیل می کند. در نتیجه، استفاده از حرارت کم که در اثر تابش پرتوهای مادون قرمز نزدیک ایجاد می شود نه تنها باعث رهایش داروی شیمی درمانی شده و دارو را از لیزوزوم به هسته می برد، بلکه همین گرما هم روی از بین بردن سلول های سرطانی اثربخش بوده و می تواند فرایند درمان را تسریع کند.
بررسی های محققان نشان داده است گرمای ملایم می تواند مقاومت دارویی را معکوس کرده و نشانگرهایی را که باعث مقاومت دارویی می شوند، سرکوب کند و با این کار از تخلیه داروی شیمی درمانی از درون به بیرون سلول جلوگیری و حساسیت دارویی را زیاد می کند. در نتیجه می توان اظهار داشت که این نانوسیستم باعث افزایش کارایی داروی شیمی درمانی می شود.
نتایج این پروژه در نشریه Journal of Controlled Release به چاپ رسیده است.


1399/04/02
13:57:43
5.0 / 5
2739
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزینیک