مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری خبر داد:

بودجه مناسب صندوق نوآوری برای ثبت مالكیت فكری فناوران

بودجه مناسب صندوق نوآوری برای ثبت مالكیت فكری فناوران

آزینیك: مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری با بیان این كه نزدیك به 100 شركت درخواست ثبت مالكیت فكری از این صندوق كردند از بودجه مناسب این صندوق برای ثبت مالكیت فكری شركت های دانش بنیان آگاهی داد.


به گزارش روز شنبه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دوره سه روزه کمپ مالکیت فکری تا تجاری سازی با رویکرد اختراعات با حضور ۲۷ شرکت کننده حضوری و ۱۳ شرکت کننده آنلاین از شرکت های دانش بنیان و نماینده های پارک های علم و فناوری و فناوران امروز شنبه در محل این صندوق شروع به کار کرد.
این رویداد با هدف ارتقای فرهنگ مالکیت فکری و افزایش آگاهی مالکیت شرکت ها در این عرصه، همین طور ایجاد یک زبان مشترک بین شرکت ها، صندوق نوآوری و شکوفایی و کارگزاران حوزه مالکیت فکری انجام شد.
مرضیه شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در سخنانی در این رویداد، هدف از برگزاری این دوره را ترویج مفاهیم مالکیت فکری در حوزه اختراعات عنوان نمود و اظهار داشت: نخستین کمپ مالکیت فکری تا تجاری سازی با حمایت صندوق نوآوری و کانون پتنت ایران در حوزه اختراعات برگزار شده است.
وی اضافه کرد: در این رویداد سه روزه از مفاهیم ابتدایی مالکیت فکری در حوزه اختراعات تا نکاتی که در دعاوی حقوقی در زمینه اختراعات استفاده می شود به شرکت های دانش بنیان و فناورر ارائه می شود.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در مورد اهمیت مالکیت فکری اشاره کرد: مهم ترین دارایی شرکت های دانش بنیان دارایی های فکری آنها است.
شاوردی اشاره کرد: از قرن ۱۹ مهم ترین دارایی شرکت ها املاک و تجهیزات شرکت ها بود که رفته رفته با ظهور شرکت های دانش بنیان اهمیت مالکیت فکری در اقتصاد نیز بیشتر شد و هم اکنون سهم دارایی های فکری نسبت به دارایی های سخت افزاری بیشتر از گذشته شده است.
وی تصریح کرد: شرکت ها با ثبت مالکیت فکری خود می توانند محصول ساخته و در بازار کسب درآمد کنند، به عبارت دیگر با ثبت مالکیت فکری ضمن کسب ارزش برای دانش، ارزش افزوده در بازار نیز ایجاد می شود.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری افزود: وقتی شرکت یک دانشی را ثبت می کند امکان سرقت آن سلب شده و می تواند با تجاری سازی آن کسب در آمد داشته باشد و در بازارهای مختلف از محصولی که به سبب آن دانش تولید شده است کسب درآمد کند.
شاوردی به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه ثبت مالکیت فکری اشاره نمود و اظهار داشت: حمایت مالکیت فکری از سال ۹۸ در صندوق نوآوری شروع شده است و یک حمایت نوپا شمرده می شود.
وی با بیان این که نزدیک به ۱۰۰ شرکت درخواست ثبت مالکیت فکری کردند، اضافه کرد: شاید تعداد شرکت های دانش بنیان متقاضی این حمایت زیاد نباشد اما بودجه خوبی برای دستیابی به این منظور در نظر گرفته شده که شرکت های دانش بنیان می توانند با حمایت صندوق نوآوری دارایی فکری خودرا ثبت کنند.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اشاره کرد: در این رویداد سه روزه نیز از میان ۴۰ شرکت کننده، ۲۱ نفر از آنها از شرکت های دانش بنیان هستند.
این دوره آموزشی به صورت فصلی امسال برگزار می گردد که این دوره با تمرکز بر اختراعات با همکاری بین صندوق نوآوری و شکوفایی و کانون پتنت ایران است. همین طور موضوعات مورد بررسی در دوره های دیگر شامل علامت تجاری و طرح های صنعتی برای دوره تابستان، نرم افزار و کپی رایت برای دوره پاییز و در نهایت مدیریت دارایی فکری برای دوره زمستان در نظر گرفته شده است.
سرفصل های ارائه شده در این کمپ آموزشی شامل ضرورت مدیریت دارایی های فکری، شرایط حفاظت، معرفی برخی پایگاه های جستجو و استراتژی های جستجو، مسیر ملی حفاظت از اختراعات، پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT)، حفاظت از اختراعات در اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO)، دعاوی حقوقی و نیز معرفی خدمات کانون پتنت ایران و صندوق نوآوری و شکوفایی است.


1399/03/26
15:02:06
5.0 / 5
2274
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک