دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت:

حمایت معاونت علمی از تجاری سازی پروژه های فناورانه کریسپر

حمایت معاونت علمی از تجاری سازی پروژه های فناورانه کریسپر

آزینیک: دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت با معرفی کاربردهای فناوری کریسپر از حمایت های متنوع ستاد و معاونت علمی در راه تجاری سازی و کاربردی سازی این فناوری آگاهی داد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مصطفی قانعی که در ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک در نشستی با محوریت فناوری کریسپر و تجاری سازی این فناوری سخن می گفت با اشاره به اهمیت این فناوری در دانش ژنتیک و موضوعات کلیدی در رابطه با این فناوری بیان کرد: حوزه مربوط به تشخیص های مولکولی بوسیله کریسپر و همین طور دست ورزی روی باکتری ها دو موضوع مهم در این فناوری به شمار می روند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت عنوان کرد: کریسپر نوعی تکنولوژی جدید ویرایش ژنتیکی است که می تواند به پیشرفت ژن درمانی کمک های زیادی داشته باشد. در روش کریسپر، دانشمندان می توانند مستقیما ژن معیوب را اصلاح کنند. آنها DNA معیوب را جدا کرده و بجای آن یک DNA سالم می گذارند.
قانعی با اشاره به آمادگی کامل معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی برای تجاری سازی پروژه های فناوری کریسپر اظهار داشت: انجمن ژنتیک ایران هم باید مشخص نماید باتوجه به بازار شش میلیارد دلاری که زیست فناوری در سال ۲۰۲۶ از اقتصاد حوزه سلامت خواهد داشت، چه برنامه ای برای افزایش سهم ایران از این بازار دارد و در آینده پیش رو، کشورمان چه سهمی از فناوری کریسپر در داخل کشور و خارج کشور به خود اختصاص خواهد داد. باید سهم ایران از زیست فناوری گیاهی، زیست فناوری جانوری و سلامت مشخص شود و باتوجه به ظرفیت ایران در نیروی انسانی، می توان در صورت حمایت و برنامه ریزی صحیح، سهم مطلوبی از این بازار ۶میلیارد دلاری را به کشور اختصاص داد.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت با تکیه بر شناخت فناوری های سهل الوصول و زودبازده تر اظهار داشت: ایران باید باتوجه به ظرفیت زیرساختی، دانشی، مالی و نیروی انسانی خود به سرعت در این زمینه اولویت بندی کند و تحول در راه توسعه کاربردها و تجاری سازی فناوری کریسپر با تامین مالی، سرمایه گذاری خطر پذیر و تربیت نیروی انسانی متخصص در این زمینه محقق می شود که معاونت علمی در همه زمینه ها آمادگی دارد که حمایت های لازم را انجام دهد.
گفتنی است، ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک از ۱۷ تا ۱۹ تیرماه سال جاری در محل مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی درحال برگزاری است.


منبع:

1403/04/19
15:20:46
0.0 / 5
83
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک