برنامه های رئیس جمهور منتخب برای اقتصاد کشور و معیشت مردم

برنامه های رئیس جمهور منتخب برای اقتصاد کشور و معیشت مردم

آزینیک: بامداد امروز (شنبه ۱۶ تیر ماه) مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رییس جمهور کشور و منتخب مردم، معرفی شد؛ بر این اساس باتوجه به برنامه های اعلامی وی در دوره های انتخاباتی، در این گزارش می خواهیم به بازبینی مواضع و برنامه های رییس جمهور منتخب ایران برای بخش اقتصاد کشور بپردازیم.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ایران، بعد از برگزاری دو مرحله، به نتیجه نهایی رسید و مسعود پزشکیان با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای از مجموع ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۴۰۳ رای ماخوذه، منتخب چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ایران و بعنوان نهمین رئیس جمهور کشور، راهی پاستور خواهد شد.
مبحث اقتصاد و معیشت مردم، یکی از مهم ترین بحث های مطروحه میان کاندیداهای ریاست جمهوری بعنوان دغدغه اصلی مردم بوده است؛ پزشکیان که پیش از این در مسند، نمایندگی مجلس در ادوار هشتم، نهم، دهم (نایب رئیس) و یازدهم بوده و برای دور دوازهم مجلس شورای اسلامی هم برگزیده شده بود، در مجلس هم به دفاع از مردم حاضر شده و دغدغه مردم را داشت.
طی این مدتی که فضای انتخابات در کشور حاکم شده بود، در مناظره ها و محافل تبلیغاتی، مسعود پزشکیان هم نقطه نظرات، دیدگاه ها، مواضع و برنامه های خود برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور و معیشت مردم را عنوان کرده که در این گزارش می خواهیم به مهم ترین و کلیدی ترین آنها بپردازیم.

اولویت های پزشکیان برای اقتصاد
رئیس جمهور منتخب دولت چهاردهم که در جریان رقابت های انتخاباتی، با شعار «برای ایران» پا به عرصه انتخابات گذاشت، خویش را «صدای بی صدایان» معرفی و بر تلاش جهت تحقق «حق» و «عدالت» در جامعه و اجرای احکام «برنامه هفتم پیشرفت» تاکید کرده است.
ارتباطات مناسب و سازنده با دنیا برای رفع یا کاهش تحریم ها، افزایش سرمایه گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی و اجرای قوانین به جای ایجاد قوانین جدید، از مهم ترین محورهای عنوان شده است که در اولویت برنامه های اقتصادی پزشکیان قرار دارد.
حل مشکلات روابط خارجی، بهبود روابط با کشورها، نرمال سازی روابط اقتصادی و تجاری با جهان از راه رفع تحریم ها، ارتقای جایگاه و امنیت و اقتدار ایران در جهان از دیگر برنامه های مطرح شده از جانب پزشکیان در حوزه سیاست خارجی است که قطع به یقین تأثیر شگرف در مسائل اقتصادی کشور خواهد داشت؛ چونکه خواه ناخواه ظرف یک دهه اخیر، تحریم ها صدمه های جدی بر بدنه اقتصادی کشور وارد کرده و در جهت بهبود این وضعیت، کارشناسان و فعالان بزرگ اقتصادی، گشایش این گره را در بهبود روابط بین المللی ایران با جهان دانسته و مطالبه گری کرده اند.
ما برای بر طرف کردن مشکلات مردم به همت و انسجام ملی و گشایش خارجی نیاز داریم

پزشکیان وعده کرده که نمی خواهد جوری مملکت داری کند که مردم مدام چشمشان به اخبار باشد تا ببینند بیشتر تحریم می شویم یا نمی شویم، نرخ دلار بالا می رود یا پایین می آید؛ ما از هوش مصنوعی می خواهیم تا بهترین صنعت جهانی را به مردم خود عرضه دهیم؛ ما برای بر طرف کردن مشکلات مردم به همت و انسجام ملی و گشایش خارجی نیاز داریم. هر زمانیکه خواستیم توافق نماییم، نرخ تورم پایین آمد و نرخ رشد اقتصادی بالا رفت و هر زمانی هم قصد نداشتیم توافق نماییم، بالعکس شد و نرخ رشد اقتصادی کاهش و نرخ تورم افزوده شد.
تنظیم و توزیع عادلانه بودجه عمومی کشور با اولویت پشتیبانی از اقشار کم برخوردار، حکمرانی مطلوب در صندوق های بازنشستگی با تکیه بر نظام شایسته سالاری، رفع بحران ها و کاهش ناترازی صندوق های بازنشستگی، توزیع عادلانه یارانه ها متناسب با اطلاعات واقعی و تدوین سیاست های هدایت تدریجی توزیع یارانه ها، افزایش سهم کمک دولت در تأمین هزینه های درمانی و استعدادیابی، آموزش و توانمندسازی به منظور اشتغال زایی و کاهش صدمه های اجتماعی هم از سیاست ها و برنامه های راهبردی رئیس جمهور منتخب در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی است که عمده رفع مشکلات این حوزه هم بگونه ای به شرایط اقتصادی و منابع مالی کشور، گره خورده و ریشه در آن دارد.
همین که طی سالهای اخیر، شعار اقتصادی برای نامگذاری سال انتخاب و سرلوحه فعالیت ها ظرف یک سال قرار می گیرد، نشان از اهمیت مبحث برای حاکمیت و کشور دارد و رفع خیلی از مشکلات در گرو حل مسائل اقتصادی دیده شده است.

دوری از اقتصاد دستوری

بررسی دیدگاه ها و برنامه های مسعود پزشکیان در روزهای انتخاباتی نشان داده است که وعده های وی در برنامه های تبلیغاتی، دوری از اقتصاد دستوری است و اعتقاد دارد که بایستی با کمک کارشناسان اقتصادی، روابط مالی ایران با سایر کشورها برقرار شود و رشد اقتصادی بدون ارتباط با جهان محقق نمی شود.

بایستی با کمک کارشناسان اقتصادی، روابط مالی ایران با سایر کشورها برقرار شود و رشد اقتصادی بدون ارتباط با جهان محقق نمی شودبه عقیده پزشکیان، بدون ارتباط مناسب و سازنده با دنیا به رشد اقتصادی هشت درصدی یاد شده در برنامه هفتم توسعه، نخواهیم رسید؛ ازاین رو اگر می خواهیم به رشد برسیم، بایستی بتوانیم سرمایه گذاری داشته باشیم؛ چونکه بدون سرمایه گذاری، نه اشتغال ایجاد می شود و نه میتوان روی افزایش تولید، حساب کرد. سرمایه گذاری هم بسته به اینست که چه محدوده ای از بازار را در نظر می گیریم؟ فقط کشور را می بینیم یا این که منطقه را در نظر می گیریم؟ هرچه دید ما وسیع تر باشد، طبیعتا رشد اقتصادی افزایش بیشتری را تجربه می کند.
وی در مورد برجام نیز وعده کرد که با کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی و شورایعالی امنیت ملی، تا رسیدن به زبان مشترک صحبت خواهد نمود.
رئیس جمهور منتخب مردم در مورد توسعه برنامه ی هفتم، بر به کارگیری افراد دارای مهارت تاکید دارد و اعتقاد دارد که رئیس جمهور قرار نیست برنامه جدیدی بنویسد و سیاست جدیدی در کشور اجرا کند، بلکه سیاست های کلی ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری روشن و مشخص است و برنامه های توسعه هم وجود دارد؛ فلذا تنها بایستی با دارای مهارت و علمِ اجرایِ کار، برنامه های موجود را عملی و اجرایی کنیم؛ صرفا به علت این که در برنامه ی توسعه ششم، افرادی اجرای کار را بر عهده داشتند که از برنامه ها بی اطلاع بوده و هدف و سیاست را پیگیری نمی کردند و فاقد مهارت و علم اجرای کار بودند، سبب شد که ۲۵ تا ۳۰ درصد برنامه ششم توسعه محقق شود.

رفع اختلاف فاحش بین مصرف دهک های بالا و پایین
مسعود پزشکیان در آخرین مناظره انتخاباتی خود ضمن عرضه نمودارهای اقتصادی، مصرف دهک های پایین و بالای جامعه در یارانه های انرژی و بنزین را وحشتناک توصیف و تصریح کرد که اختلاف میان دهک های بالا و پایین بسیار است.
وی اعتقاد دارد که این که به افراد توانمند، بیشتر امکانات داده شود و به آن هایی که ضعیف ترند، تخصیص کمتری صورت گیرد، بایستی اصلاح گردد. وضعیت جمعیت زیر خط فقر، که این سال ها بدتر شده، بایستی بهتر شود؛ فلذا برای آنکه بخواهیم این بی عدالتی را اصلاح نماییم، بایستی اولویت نخست را پیدا نماییم.
رئیس جمهور منتخب دولت چهاردهم عنوان نمود که به سادگی میتوان به هر نفر ۱۰ میلیون تومان یارانه پرداخت کرد؛ اما لازمه آن، مدیریت تورم و شاخص ها، انسجام داخلی، کنار گذاشتن دعواها و رسیدن به زبان و نگاه مشترک و همینطور دیدن مردم محروم است؛ اگر ما وضعیت رشد اقتصاد و اشتغال را درست نکنیم و مشکلات مان را با دنیا حل نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد.

از مخالفت با قیمت گذاری دستوری تا ارز غیرآزادِ رانتی
همانطور که اشاره شد، پزشکیان در گفته های خود بر مخالف با اقتصاد دستوری تاکید کرده و اعتقاد دارد که اگر قرار باشد اقتصاد به صورت دستوری پیش رود، سرمایه گذار از سرمایه گذاری و تولیدکننده هم از تولید دست کشیده و منصرف خواهد شد. اختلاف قیمت های بازار و تولیدکنندگان ناشی از این همین دستوری بودن اقتصاد است.
بایستی ارز را جز در بحث دارو، نهاده ها و مواد غذایی مردم، تک نرخی کرد؛ چه کسی گفته است که ارز ۲۸ هزار تومانی را به برخی پرداخت نماییم و به دیگری ارز ۴۰ هزار تومانی بدهیم
از طرفی، پزشکیان نظام ارزپاشی و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که زمینه رانت را فراهم نموده را مورد نقد قرار داده و اعتقاد دارد که این ارز در اختیار هر شخصی که قرار گیرد، منجر به رانت خواهد شد؛ این که دولت پول بدهد و عده ای با رانت، پول را در جای دیگری خرج کنند، همان بهتر است که این کار انجام نشود. بایستی ارز را جز در بحث دارو، نهاده ها و مواد غذایی مردم، تک نرخی کرد؛ چه کسی گفته است که ارز ۲۸ هزار تومانی را به برخی پرداخت نماییم و به دیگری ارز ۴۰ هزار تومانی بدهیم.
وی در مبحث ارز، مخالف هر نوع ارز غیر آزاد است و علت تورم را اقدامی از جانب دولت دانسته که از جیب مردم پول بر می دارد، بزرگ می شود و در نتیجه ناترازی را به وجود می آورد و در نهایت برای حل آن مجبور به چاپ پول یا دریافت اسکناس مازاد از بانکها است. به هر کسی که ارز ترجیحی می دهیم، دقیقاً رانت پرداخت می نماییم. اگر ارز کالاهای اساسی همچون دارو را تنظیم نماییم، بازار آزاد خویش را تنظیم می کند؛ ازاین رو لازم نیست دولت دخالت کند، بلکه دولت باید ارز برای پشتیبانی را تأمین کرده و بقیه را اجازه دهیم که بازار، خود کنترل کند. دولت بایستی دست از دخالت در بازار و قیمت گذاری ها بردارد.
پزشکیان اعتقاد دارد بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار، بدترین دوران خویش را طی سالهای اخیر، سپری کرده و مشکل آن همان مشکلات اقتصادی کشور، دخالت ناروای دولت در کسب و کارها و تحریم های بین المللی است؛ برنامه خود برای بهبود شرایط بازار بورس را منوط به نظر کارشناسان این حوزه دانسته و تاکید دارد که در وهله اول، بایستی سخن کارشناسان را طبق شواهد علمی شنید.
او در رابطه با برنامه های خود برای بورس و بازار سرمایه اعلام نموده است که نگاه و موضعش در بورس، روشن و اعتقاد دارد که اقتصاد یک نفر نیست و این گونه نیست که یک نفر برای مملکت نقشه اقتصاد بکشد؛ بلکه مجموعه ای از اقتصاددان ها هستند که متناسب با تخصص به جهت اینکه چگونه با چه مشکلی را برخورد کنند، نسخه طراحی خواهند کرد؛ اما آن چه که در رابطه با بورس انجام خواهیم داد اینست که ثبات و امنیت را به بورس برخواهیم گرداند و پول کسری دولت را از بورس جبران نخواهیم کرد.
وی اظهار نمود که وقتی دولت در قیمت گذاری دخالت نکند و در قوانین دخالت و بی ثباتی ایجاد نکند و در کار تولید مداخله نکند بورس مسیر خویش را طی می کند. از نظر تخصصی و علمی میان اقتصاد بهداشت و درمان، اقتصاد صنعت، اقتصاد پولی و مالی و اقتصاد بورس زمین تا آسمان با هم فرق دارد و ما جهت حل ناترازی ها در هر حوزه اساسا از کارشناسان مربوطه استفاده خواهیم کرد. حل مشکل بورس یک با نسخه ساده امکان پذیر نیست، بلکه حتی موج تحریم هم در بورس اثرگذار خواهد بود.

واردات خودرو با ارز مردم؛ آزاد خواهد بود
نهمین رئیس جمهور منتخب کشور در ارتباط با واردات خودرو نیز، اعلام نموده است باوجود این که در گذشته مخالف واردات خودرو بوده است، در ارتباط با دلیل این مخالفت توضیح داده و الان برنامه دارد که خودرو بایستی با ارز مردم وارد شود.
پزشکیان در ارتباط با مخالفت گذشته و برنامه های حال حاضر خود در این عرصه، تشریح کرد: برای خودرو که مزیت ما نیست، مرزها را بستیم؛ چیکار کرده اند که به واردات خوردوهای دست دوم هم راضی شدیم؟ اما بازهم اجازه واردات داده نشد؟! اکثریت خودرو های وارداتی را از چین وارد کردیم و به چند برابر قیمت در اینجا فروخته ایم؛ در واقع مردم را از زندگی ساده محروم کرده ایم؛ حال برنامه ما اینست که واردات خودرو با ارز مردم وارد شود؛ مخالف بودیم چونکه به مردم ریال داده می شد اما جنس خارجی را ده ها برابر به آنان فروخته می شد؛ اما زین پس، واردات خودرو با ارزهای مردم آزاد است. اگر رقابت را آزاد نماییم و خودرو ها وارد کشور شوند؛ بازار هم خود به خود تنظیم می شود.
اگر رقابت را آزاد نماییم و خودرو ها وارد کشور شوند؛ بازار هم خود به خود تنظیم می شود
وی اعتقاد دارد که اگر ارز کالاهای اساسی همچون دارو را تنظیم نماییم بازار آزاد خویش را تنظیم می کند. لازم نیست دولت دخالت کند. دولت باید ارز برای پشتیبانی را تأمین کند و بقیه را بازار خودش کنترل می کند. دولت دست از دخالت در بازار و قیمت گذاری ها بردارد.

با راهکارهای مناسب باید جلوی تورم را بگیریم
مسعود پزشکیان پیرامون برنامه های خود برای حوزه سرپناه مردم و ساخت مسکن و کنترل اجاره بها، وعده ای قابلیت عملیاتی شدن نداشته باشد، عرضه نکرده و این گونه توضیح داده است که آن چه قانوناً امکان دارد و در اختیار خواهد داشت را در حد توان اجرا خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه در سیاست های کلی رهبری، طرح آمایش سرزمینی دیده شده و بنا بر این بوده است که اجازه ندهیم شهر های بزرگ، بزرگتر نشوند یا روستاها را بگونه ای توسعه دهیم که از روستاها به حاشیه نشینی نروند؛ چونکه در این صورت، قیمت زمین و مسکن افزوده شده و با این وضعیت اقتصاد مملکت اوضاع خوبی نخواهد داشت؛ ازاین رو وی اعتقاد دارد که باید ضمن ادامه راه شهید رئیسی و اجرای قانون، آمایش سرزمینی که در سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است را بشدت پیگیری کنیم و تلاش خواهیم کرد که توسعه متوازن ایجاد نماییم.
به قول پزشکیان، دولت باید بتواند پولی به کارمندان بدهد که بتواند در خانه هایشان زندگی کنند. تورم سبب افزایش اجاره می شود و دولت مسبب ایجاد تورم است. دولت ها بر مبنای تورم پول کارمندان را پرداخت نمی کند و مشکل ایجاد می شود. پس این بسته ای است که باید کل آنرا اجرا نماییم. باید هنر نماییم و جلوی تورم را با راهکاری مناسب بگیریم. این گونه برخی از مشکلات را حل می نماییم و با اصلاح حقوق کمک می نماییم به افراد تا اجاره خویش را بپردازند.

رئیس جمهور دولت چهاردهم مخالف جدی فیلترینگ
پزشکیان بارها در مناظرات و برنامه های انتخاباتی خود، صراحتاً مخالفت خود با اعمال فیلترینگ را ابراز کرده و اعتقاد دارد که با فیلتر شدن ها، خیلی از مشاغل را از دست داده ایم و زندگی میلیونها انسان مختل شد؛ این درحالیست که بازار کاسبانِ فیلترشکن ها رونق خوبی پیدا کرد.
وی برای دولت خود متعهد شده است که اساسا مقابل ممنوعیت های اعمال شده که باعث عصبانیت مردم و تخریب خیلی از مشاغل فعال در فضای مجازی شده است، خواهد ایستاد. البته این به معنای آن نیست که اگر مقرر است در بحران های خاصی مداخله شود، مداخله ای صورت نگیرد.
منتخب چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ایران، وعده کرده که تا پای جان بر روی وعده های خود ایستاده و قول داده است که با تمام قدرت مردم پیگیری مشکلات همه اقشار همچون کارمندان، کشاورزان، کولبران، بازنشستگان، معلمان، مهندسان و... باشد. از همه جوانان، متخصصان و بهترین کارشناسان فارغ از این که از چه قوم و مذهب و گروهی باشند، به شرط شایستگی برای حل مشکلات کشور استفاده نماید.
در نهایت مسعود پزشکیان در واپسین روزهای تبلیغاتی خود به مردم این اطمینان را داده که به آنها دروغ نگوید و در وعده هایش صادق و پاسخگو باشد و تاکید دارد که مطالبه گری مردم در مقابل تعهدات او را مجاب خواهد نمود تا اگر روزی یادش رفت چه گفته بود، مردم به او یادآوری کرده تا پاسخگو باشد.1403/04/17
12:20:24
0.0 / 5
103
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک