ربات سرآشپزی كه املت می پزد

ربات سرآشپزی كه املت می پزد

آزینیك: تعدادی از محققان تمام مراحل پخت املت، از شكستن تخم مرغ گرفته تا سرو غذا در بشقاب را به یك ربات آموزش دادند.


به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری سی نت، در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کمبریج با همکاری شرکت بکو، از یک ابزار آماری موسوم به Bayesian Inference بمنظور استخراج تمام اطلاعات ممکن از نمونه های محدودی که در ارتباط با پختن املت در اختیار بود استفاده شد تا ربات بتواند املت را با طعم قابل قبولی برای انسان بپزد.
همین طور پژوهشگران با تغییر الگوریتم یادگیری ماشین، ترتیبی اتخاذ کردند تا ربات بتواند اطلاعات تطبیقی را درباره مزه غذا از افرادی که طعم آنرا می چشند، به دست آورد.
املتی که این ربات پخت، در مجموع بسیار خوشمزه ارزیابی شد. نتیجه این تحقیق نشان میدهد که می توان از فناوری آموزش ماشین برای پخت و پز و بهبود طعم غذاها بهره برد.
آموزش ربات برای پخت و پز، امری چالش برانگیز است و برای این کار باید مشکلات پیچیده ای مانند دید کامپیوتری، حس لامسه، تعامل با انسان و تولید غذای قابل خوردن، حل شوند.
علاوه بر این ذائقه هرشخص با دیگری متفاوت است و آشپزی یک امر کیفی شمرده می شود، در صورتیکه ربات ها عموما در امور کمی کارآیی دارند. از آنجائیکه ذائقه تمام افراد یکسان نیست، یک چاره جامع برای آن وجود ندارد. به همین علت بر خلاف سایر مسائل رباتیک، برای این که یک ربات توانایی آشپزی را به دست آورد و غذایی با طعم قابل قبول بپزد، لازم است ابزارهای خاصی مورد استفاده قرار گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه IEEE Robotics and Automation Letters انتشار یافته است.منبع:

1399/03/20
20:48:41
5.0 / 5
2801
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزینیک