حضور ۳۵ شركت دانش بنیان در معاملات بورس

حضور ۳۵ شركت دانش بنیان در معاملات بورس

به گزارش آزینیك معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: ۳۵ شركت دانش بنیان سهام خویش را در تابلوهای بورس عرضه كرده اند و بزودی بر این تعداد افزوده می شود.


به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تأمین مالی و سرمایه گذاری برای فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان از موضوعاتی است که این معاونت با برنامه های متنوع و با هدف هموار شدن این نوع کسب و کارها به آن پرداخته است.
از سوی دیگر شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تحولی به راه انداخته است، به صورتی که در همین بحران کرونا شاهد نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و سایر بازیگران این زیست بوم و موفقیت آنها در مقابله با کرونا بودیم.
اما در این میان تأمین سرمایه برای فعالیت کسب و کارها، خرید تجهیزات و سرمایه گذاری اهمیت زیادی داشته است و عاملی اثرگذار برای موفقیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به حساب می آید.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این عرصه و برای توسعه فعالیت‎های دانش بنیان اقدامات تاثیرگذاری انجام داده است. شاید در ابتدای شکل گیری شرکت های دانش بنیان روش های تأمین مالی آنها از راه وام های خرد یا کمک های دولتی امکان پذیر باشد اما با رشد شرکت ها نیازهای آنها هم بیشتر می شود.
در حالی که معاونت علمی هم در بستر بازار سرمایه برنامه ریزی های مناسبی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور انجام داده است، نیازها در شرکت های دانش بنیان هم با توسعه فعالیت آنها بیشتر می شود. ورود به بازارهای بین المللی و صادرات محصولات فناورانه یکی از این نیازها است که روش های تأمین مالی برای آن شرایط خاص پیدا می کند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش بورس با برنامه‎های گوناگون برای تسهیل روش های تأمین مالی شرکت های دانش بنیان اقدام نموده است و چونکه عرضه سهام یکی از بهترین روش های تأمین مالی در دنیا با پایداری بالا به حساب می آید.
معاونت علمی با عرضه بخشی از سهام شرکت ها در بازار سرمایه فعالیت در این عرصه را شروع کرده است و اقدامات اولیه مناسبی هم در این حوزه با سازمان بورس و فرابورس انجام شده است. نتیجه هم این شد که در چند سال قبل ۳۵ شرکت دانش بنیان سهام خویش را در تابلوهای بورس و فرابورس عرضه کرده اند.

۵ تا ۱۰ شرکت دانش بنیان وارد بازار سرمایه می شوند
حضور شرکت های دانش بنیان در بورس اقدامی پرارزش است که در ارزش سهام شرکت ها و رشد شاخص بورس تأثیر زیادی دارد، آمارها در اردیبهشت ماه سالجاری نشان داده است که ارزش سهام شرکت های دانش بنیان حاضر در بورس ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
این در حالی است که پارسال این رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان بود و معاونت علمی شاهد رشد چند برابری در این عرصه بوده است و این معاونت در تلاش است تا ۵ تا ۱۰ شرکت دانش بنیان را امسال وارد بازار سرمایه کند که این می تواند برای حرکت دانش بنیان به سمت بورس اتفاق تاثیرگذاری باشد.

شاخص دانش بنیان در بورس ایران ایجاد می شود
همچنین بزودی شاخص جدیدی با عنوان دانش بنیان در بورس ایران اضافه می شود که مصوبات اولیه این اقدام انجام شده است. این اقدام فعالیت شرکت های دانش بنیان در بورس را ملموس تر می کند.
در بخش بعدی اقدامات می توان به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری جسورانه اشاره نمود. با راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه بستر سرمایه گذاری در حوزه ریسک پذیر فراهم گشته است.
زیرساخت این اقدام بازار سرمایه بود، هم اکنون ۱۵ صندوق سرمایه گذاری جسورانه مجوز گرفته اند و ۸ صندوق هم پذیره نویسی کردند.
صندوق های زیادی هم در حال پیگیری صدور مجوز هستند که این اقدامات توسعه زیر ساخت سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور را به همراه دارد.
البته تأمین مالی مجدد در طرح های جدید، بعنوان یک خلاء در این صندوق ها محسوب می شد که با راه اندازی فراصندوق گامی برای رفع آن برداشته شد.
در واقع هدف از تاسیس فراصندوق آن است که منابع مالی هلدینگ های بزرگ اقتصادی مستقیم وارد سرمایه گذاری نشود بلکه آنها سرمایه خویش را به فرا صندوق تزریق کنند و تقسیم منابع از آن طریق صورت گیرد.

منابع مالی خرد هدایت می شوند
همچنین توسعه فعالیت ها در حوزه تأمین مالی تعدادی از دیگر اقدامات دنبال شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حساب می آید.
افراد زیادی دارای پول های خرد هستند که نمی توانند مستقیم وارد روی پروژه های بزرگ سرمایه گذاری کنند. راه اندازی پلت فرم هایی که این سرمایه های خرد را جمع آوری کند و در پروژه ای خاص فناورانه و دانش بنیان سرمایه گذاری کند از راه تأمین مالی جمعی امکان پذیر است.
با این اقدام هدایت منابع مالی خرد برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان انجام می شود. سامانه ای در این خصوص طراحی شده است که پروژه های تایید شده توسط فرابورس ایران معرفی می شود و بعد از آن افراد در این پلت فرم سرمایه گذاری های خرد خویش را انجام می دهند.
تاکنون برای ۶ شرکت مجوز در این حوزه صادر گردیده است و چهار پلت فرم بزودی رونمایی می شود و سرمایه گذاری خویش را آغاز می کنند.
بورس ایده اقدامی دیگر در این عرصه برای کمک به توسعه ایده ها است که صاحبان ایده می توانند از این طریق نوآوری خویش را عرضه کنند. بیشتر از ۳۶۰ ایده هم اکنون وجود دارد و ۳۰ ایده هم به فروش رفته است.

اوراق فناورانه طراحی می شود
اما راه اندازی اوراق فناوری در بورس را می توان اقدام دیگری دانست که بزودی عملی می شود. با این اقدام اوراق فناورانه ای طراحی می شود که ابزار مالی جدید برای تأمین مالی از راه بدهی در بازار سرمایه است.
در این میان از دریافت مجوز دو صندوق سرمایه گذاری خصوصی هم نباید غافل شد. ایجاد این صندوق ها برای سرمایه گذاری در شرکت های غیرسودده و دارای مشکل مالی که امید به رشد آنها وجود دارد، اقدامی اثرگذار می باشد.
همچنین ورود صندوق های پژوهش و فناوری به بورس هم برنامه دیگری است که در معاونت علمی دنبال می شود و دو صندوق بعنوان پایلوت بزودی فعالیت خویش را آغاز می کنند.


1399/03/19
10:24:08
5.0 / 5
2534
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزینیک