آیا غول های فناوری دوركاری را بعد از كرونا هم ادامه می دهند؟

آیا غول های فناوری دوركاری را بعد از كرونا هم ادامه می دهند؟

به گزارش آزینیك شیوع بیماری كرونا باعث تغییر شیوه زندگی مردم جهان و نحوه برقراری ارتباط بین افراد جامعه بشری شده است. محیط های كاری هم از این تغییرات مصون نمانده اند و رویكرد عمومی شركت های بزرگ فناوری كه وابسته به حضور دائمی كارمندان در محل كار بوده، دستخوش تحول شده است به طوری كه برخی از این شركت ها طرح هایی را برای دوركاری دائمی بعضی از كارمندان خود عرضه كرده اند.یکی از این تحولات مهم، خانه نشینی کارمندانی است که حضور آنها در دفتر کار هزینه های جانبی مانند وعده های غذایی رایگان، تأمین محل پارک خودرو و تأمین محل استراحت را به کارفرما تحمیل می کند. حالا شرکت های بزرگی مانند فیس بوک، توییتر و آمازون با کسب تجربه از این تحولات، طرح هایی را برای دورکاری دائمی بعضی از کارمندان خود عرضه کرده و مبادرت به انتشار برنامه ها و سیاست های دورکاری خود کرده اند.
در ادامه بخشی از برنامه ها و سیاست های دورکاری این غول های فناوری مورد بررسی قرار می گیرد.

شرکت فیسبوک
مارک زاکربرگ در تاریخ ۲۱ ماه می ایجاد تغییر در برنامه کاری ۴۸ هزار کارمند تمام وقت خویش را اعلام نمود. به قول وی در صورتیکه کارمندان دارای تجربه کافی بوده و بازدهی بالایی داشته باشند، به صورت دائمی دورکار خواهند شد. این کارمندان باید عضو یکی از گروه های دورکاری شرکت شوند و تایید مدیر گروه را به دست آورند.
همینطور مقرر است این شرکت کارمندان باتجربه را به صورت دورکار استخدام کند، اما کارمندان تازه کار باید در دفتر شرکت حاضر شوند. رویکرد فیس بوک حتی در صورت دورکاری هم کار گروهی است.
دفاتر فیس بوک تا پیش از تاریخ ۶ جولای باز نخواهد شد و بعد از آن هم کارمندان باید با ماسک وارد محل کار شوند و دمای بدن آنها در بدو ورود اندازه گیری خواهد شد. همینطور ظرفیت محل کار تا ۲۵ درصد کاسته می شود و لازم است کارمندان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

شرکت گوگل
مقرر است دفاتر گوگل در روز ۶ ماه جولای بازگشایی شوند. مقرر است این دفاتر با ۱۰ درصد ظرفیت پذیرای کارمندان باشند و به مرور زمان تعداد کارمندان را بالا برند. این شرکت امکان استفاده از هزار دلار بودجه را برای خرید تجهیزات دورکاری برای کارمندان خود فراهم نموده است.
اطلاعات بیشتری از سیاست های دورکاری گوگل در دست نیست، اما گفته می شود بخش عمده ۱۲۰ هزار کارمند این شرکت حق دارند تا آخر سال دورکاری کنند.

شرکت اپل
این شرکت برنامه های کاری خویش را برای دوران بعد از کرونا اعلام نکرده اما گفته می شود مقرر است کارمندان این شرکت در طول تابستان به دفتر مرکزی آن بازگردند. این شرکت بازگشایی فروشگاه های خویش را هم شروع کرده است. البته در این فروشگاه ها از مقررات فاصله گذاری اجتماعی تبعیت می شود که تعداد افراد حاضر در محل را محدود کرده و همه اشخاص حاضر در محل را ملزم به استفاده از ماسک می کند. این شرکت از خط مشی های فاصله گذاری اجتماعی به صورت محلی هم تبعیت می کند و به همین علت تنها ۱۰۰ فروشگاه از مجموع ۲۷۱ فروشگاه خود در آمریکا را بازگشایی کرده است.

شرکت آمازون
این شرکت در تاریخ ۳۰ آوریل اعلام نمود کارمندان آن حق دارند تا آخر ماه اکتبر دورکاری کنند. همینطور مقرر است این شرکت ۴ میلیارد دلار از بودجه خویش را صرف هزینه های ناشی از شیوع کووید ۱۹ کند. این هزینه ها شامل افزایش دستمزد کارمندان وخرید ماسک های مناسب برای آنها می شود. همینطور توسعه آزمایشگاه داخلی آمازون برای انجام آزمایشات تشخیصی کووید در سه ماهه دوم سالجاری میلادی حدود ۳۰۰ میلیون دلار هزینه دارد و تا آخر سال ۲۰۲۰ میلادی این هزینه ها به یک میلیارد دلار می رسد. این شر کت تا کنون ۶۰۰ میلیون دلار را صرف هزینه های در رابطه با شیوع کووید ۱۹ کرده است.

شرکت مایکروسافت
بر مبنای برنامه های این شرکت، مقرر است کارمندان حداقل تا ماه اکتبر دورکاری کنند، مگر این که دارای سمت های کلیدی در شرکت باشند و ناچار به حضور در دفاتر خود شوند.

شرکت توییتر
جک دورسی مدیر عامل این شرکت در تاریخ ۱۲ ماه می ایمیلی را برای ۴۹۰۰ کارمند خود ارسال و در آن اعلام نمود تعداد زیادی از آنها حتی بعد از آخر قرنطینه کرونا می توانند به صورت دائم دورکاری کنند. علیرغم این افرادی که شغل آنها مستلزم حضور فیزیکی است، مانند مسئولین نگهداری سرورها، از این قاعده مستثنی هستند. به غیر از چند استثنا، قرار نیست دفاتر توییتر تا پیش از ماه سپتامبر بازگشایی شوند.

شرکت Square
دورسی مدیرعاملی شرکت Square را هم برعهده دارد و این شرکت هم از رویکرد مشابه توییتر تبعیت می کند. البته این شرکت هنوز زمان بازگشایی دفاتر خویش را اعلام نکرده است.

شرکت Dell
این غول کامپیوتری به علت قوانین انعطاف پذیر کاری خود شناخته شده است. گفته می شود مقرر است بعد از آخر بحران کرونا بیشتر از نیمی از کارمندان این شرکت به صورت دورکاری شغل خویش را ادامه دهند.


1399/03/16
12:44:56
5.0 / 5
2631
تگهای خبر: اپل , فروش , فناوری , فیس بوك
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک