آیا اكتشاف فضا در درمان كووید ۱۹ تاثیری دارد؟

آیا اكتشاف فضا در درمان كووید ۱۹ تاثیری دارد؟

آزینیك: امروز راكت فالكون 9 شركت خصوصی SpaceX دو فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین المللی برد تا بعنوان قسمتی از ماموریت Expedition 63 چند ماه را در آنجا سپری كنند. سوالی كه مطرح می شود این است كه این سفر فضایی چه تاثیری بر تحقیقات در زمینه كووید 19 دارد؟به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری فوربز، ایستگاه فضایی بین المللی در واقع یک آزمایشگاه عظیم است که فضانوردان هر روز در آن نحوه سازگاری بدن انسان با شرایط فضا را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند. اما پرسش اینجاست که چرا اکتشاف فضا برای درک بهتر وضعیت سلامت ما روی زمین همچون آثار و درمان بیماری کووید ۱۹ دارای اهمیت است؟
بدن انسان بسیار سریع و بطور فزاینده با شرایط فضا سازگار می شود. در این فرآیند، هر یک از سیستم های بدن همچون سیستم قلبی و عروقی، سیستم عضلانی و اسکلتی، سیستم عصبی و حسی، سیستم ایمنی و حتی سیستم تولیدمثل به سرعت دستخوش تغییر می شوند. این وضعیت شباهت زیادی به کووید ۱۹ دارد که ظاهرا تمام سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و همانند شرایط موجود در فضا، بدن ما را ناگزیر به ایجاد تغییر در خیلی از سیستم ها می کند. در ادامه به بررسی بعضی از شرایط مشابه زندگی در فضا و بیماری کووید ۱۹ می پردازیم.

فضانوردان و شرایط میکروگرانش
بدن فضانوردان به سرعت با شرایط میکروگرانش سازگار می شود و برای این منظور بین ۳ تا ۵ درصد از تراکم استخوان در طول یک ماه کاهش می یابد. این وضعیتی است که در مورد بیماران بستری شده در بیمارستان نیز رخ می دهد. کاهش تراکم استخوان به معنای کاهش حجم عضلات است و به همین علت بعد از بازگشت به زمین، فضانوردان باید یک دوره توان یابی را سپری کنند.
آنچه در فضا آموخته ایم، با نحوه مراقبت از بیماران بسیار ناتوان همچون مبتلایان به کووید ۱۹ ارتباط مستقیمی دارد. بدن فضانوردان به سرعت در فضا تغییر می کند و مایعات بدن از پاها به سمت مغز جاری می شوند و بعضی از فضانوردان نیز به سندرم تطبیق پذیری سیستم عصبی یا «بیماری فضا» گرفتار می شود که در اثر آن بینایی کاهش یافته و حس بویایی و چشایی از بین می رود. این علائم در فضانوردان مرد، شدیدتر است.

داروهای فضایی و تفاوت جنسیتی
در فضا نیز مانند بیماری کووید تفاوت های جنسیتی، نتایج متفاوتی دارند. احتمال مرگ مردان در اثر مبتلاشدن به کووید ۱۹ در تمام گروه های سنی دو برابر زنان است. این امر دارای مجموعه ای از دلیلهای بیولوژیکی و رفتاری است. هم اکنون فضانوردان در حال مطالعه روی آثار تفاوت های جنسیتی بر وضعیت سیستم ایمنی بدن در فضا هستند.

تجهیزات محافظتی شخصی
استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی، یک موضوع بسیار مهم در جریان شیوع بیماری کووید ۱۹ شمرده می شود. همانطور که لباس های فضایی کاملا مناسب بدن فضانوردان زن نیست، تجهیزات محافظتی کووید ۱۹ نیز برای زنان فعال در کادر درمانی، کاملا مناسب نیستند و به همین علت ۷۳ درصد از مجموع ۹ هزار نفر کادر درمانی آمریکایی را که گرفتار بیماری کووید ۱۹ شدند، زنان می سازند.

فضانوردان و قرنطینه
یکی دیگر از مثال هایی که نشان میدهد تجربه فضانوردان می تواند در مقابله با کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گیرد، قرنطینه و جدا شدن طولانی مدت از جامعه است. فضانوردان ماه ها از اعضای خانواده و نزدیکان دور می شوند و ناچارند ارتباط خودرا ازراه دور با آنها حفظ کنند. ارزیابی نحوه سازگاری با این حالت قرنطینه و تعامل فضانوردان در این وضعیت، حالات روحی و روانی، الگوی خواب و سایر رفتارهای فضانوردان، تحقیقات مهمی در این عرصه شمرده می شود.

واکسن ها و داروهای فضایی
شرایط فضا به سبب میکروگرانش، امکان رشد سه بعدی سلول ها را فراهم می آورد و یک پلت فرم فوق العاده برای مطالعه نحوه رشد سلول ها شمرده می شود. این خاصیت نقش مهمی در تولید واکسن ها و داروها دارد.

تشخیص و درمان از راه دور
از زمانی که سفرهای فضایی انسان آغاز شد، نظارت بر سلامت فضانوردان و تشخیص و درمان بیماری های آنها ازراه دور انجام گرفته است و این تجربه برای مقابله با کووید ۱۹ بسیار مفیدست.

مطالعه دوقلوها
نتیجه مطالعه دوقلوها که توسط ناسا و همکاری دو برابر اسکات و مارک کلی انجام گرفت، نشان داد که سفرهای فضایی طولانی مدت روی میکروبیوم روده انسان تاثیر می گذارد. سلامت روده بر متابولیسم، ایمنی و سیستم گوارش تاثیر می گذارد. همین طور تغییرات استخوان ها، عضلات و مغز نیز با میکروبیوم روده در ارتباط هستند.
در یک جمع بندی می توان گفت اگر ماموریت فضایی امروز ناسا یک گام به سمت دوران جدید سفرهای فضایی باشد، یکی از مهمترین آثار آن بر روی سلامت انسان خواهد بود.
مترجم: سپیده علی کاشانیمنبع:

1399/03/12
22:00:55
5.0 / 5
2703
تگهای خبر: مراقبت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک